ШВЕДСКАТА ДИЕТА СТАНА ПЛАНЕТАРЕН ХИТ! Можете да јадете онолку колку што сакате, но само овие намирници

16 септември, 2020
shutterstock_754307701_1000x0

Нема гладување и броење калории, а само за две недели губите пет килограми.

Моментално најпопуларната диета во светот е таканаречената шведска диета која не ветува гладување или мачно броење калории! Ќе забележите дека е слично на диетите кои содржат малку јаглени хидрати, а фокусот во оваа диета е на протеините и здравите масти.

ručak, hrana, meso, kuhinja, obrok

Ако сакате да ја испробате оваа диета прво мора да научите да разликувате три групи на храна:

Дозволени намирници:

Зеленчук што расте над земјата (зелка, спанаќ, краставици, пиперки, домати …)
Авокадо, маслинки, печурки, сите видови месо, ореви, сите видови риби, јајца, млечни производи (со акцент на оние со висока содржина на маснотии)

Повремено дозволени намирници:

Чоколадо со најмалку 70 проценти какао, зеленчук како цвекло и моркови, бобинки (максимум една порција на ден).

Забранети намирници:

Mаргарин, рафинирано масло, алкохол, сладолед
шеќер и сите видови на вештачки засладувачи
сите видови каши и житни култури, скроб,
сокови, тестенини, колачи, бисквити, леб.

ručak hrana

За време на диатете препорачливо е да консумирате зелен чај и да пиете вода.

Кога станува збор за количина на храна што се внесува, нема ограничувања, сè додека станува збор за храна од дозволената групата. Овој режим обезбедува чувство на ситост и го подобрува варењето, а килограмите лесно паѓаат – околу 5 килограми помалку за две недели!

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi