Сите ја избегнуваат оваа намирница бидејќи мислат дека дебелее

8 септември, 2020
integralen-leb

Кога сте на диета не избегнувајте јаглехидрати од вашата исхрана. Некои луѓе сметаат дека треба да избегнуваат леб за да ослабат и наместо тоа да јадат житарици и други полу-готови производи.

Но само преработената храна е она што треба да го избегнувате. Сад со житни култури има повеќе калории од пет парчиња интегрален леб, а исто така содржи и разни шеќери и конзерванси.

Изберете интегрален леб и вклучете интегрални житарки во вашата исхрана. Заменете ги тестенините и белиот ориз со јачмен, хељда и тестенини од цели зрна.