Сладок пијалок што го елиминира целулитот

27 мај, 2020
banana

Наслагите од целулит можете да ги ублажите со многу вкусен шејк што ќе го исчисти вашето тело, ќе го ослободи од вишок вода и ќе ви обезбеди енергија.

За овој магичен напиток потребно ви е:

  • 2 дл вода
  • грст спанаќ
  • половина банана
  • половина портокал
  • 2 парчиња (резне) ананас
  • малку цимет

Подготовка:

Измешајте ги сите состојки во блендер додека не добиете хомогена смеса.

Еве зошто овој пијалок е ефикасен против целулитот:

Спанаќот е одличен извор на железо и растителни влакна. Го подобрува варењето на храната и помага да се исфрлат токсините надвор од телото.

Портокалот е богат со витамин Ц, растителни влакна и антиоксиданти кои имаат корисен ефект врз здравјето и изгледот на кожата.

Ананасот содржи супстанции кои го спречуваат задржувањето на течностите во организмот, но тој е исто така богат со антиоксиданти.

Бананите содржат многу калиум, но тие се исто така се одличен извор на витамин Б6, растителни влакна, витамин Ц и манган.

Циметот ја стимулира циркулацијата, што придонесува за борба против постојаниот целулит.

Водата помага при исфрлање на штетни материи и вишок течност.