Со Кето диета против Ковид 19?

14 декември, 2020
KetoMealPrepfortheweek

Кетогената диета го намалува ризикот од КОВИД-19, а во случај на инфекција може да ги спречи нејзините тешки форми, велат експертите, објави „Тајмс оф Индија“.

Ниската содржина на јаглени хидрати во храната ги намалува мастите и „лошиот“ холестерол во организмот и ја стабилизира количината на шеќер во крвта. Експериментите покажуваат дека оваа диета го зголемува нивото на кетонски тела во крвната плазма, кои го контролираат оксидативниот стрес во организмот и имаат антиинфламаторно дејство.

Кетогената диета може да помогне во зголемување на бројот на клетки кои носат рецептори на Т-лимфоцити кои имаат имуномодулаторно и антиинфламаторно дејство.

Ваквата диета може да го подобри функционирањето на адаптивните имунолошки клетки и да ги намали ризиците поврзани со COVID-19.

Катодиетот предизвикува телото да согорува маснотии. Кога нивото на гликоза во организмот паѓа поради малата содржина на јаглени хидрати во оваа диета, телото се однесува како да гладува и почнува да согорува маснотии наместо јаглехидрати.

Според други студии, диетата може да биде штетна на долг рок.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris