Тренирајте го вашиот мозок: 11 трикови кои ќе ви помогнат да јадете помалку!

19 септември, 2020
јади

Како јадете храна е исто толку важно како и каква храна јадете, кога станува збор за регулирање на телесната тежина.

Ако се фокусирате на храната пред вас и избегнувате одвлекување на вниманието, можете да изгубите тежина без премногу напор. Овој процес би се нарекол грижливо јадење или свесно јадење.

Свесното јадење станува популарно: 49 проценти од диететичарите велат дека нивните клиенти повеќе би сакале да изберат свесно јадење отколку диета. Ова не треба да изненадува кога ќе ги погледнете резултатите: На овој начин ќе изберете поздрава храна, дури и кога сте многу гладни, ќе јадете кога сте гладни, ќе ја намалите можноста за прејадување и ќе доживеете поголемо задоволство на секој оброк.

За да се разбере што значи поимот „грижливо јадење“, експертите донесуваат појаснувања.

1. СПИЕЊЕ

„Недостатокот на сон може да влијае на појава на чувство на глад следниот ден“, вели Сузан Албертс, клинички психолог специјализирана за оваа област на исхрана. Студија објавена во списанието Спиј открива дека оние кои не спијат добро, имаат поголема веројатност да добијат тежина. Целта е да одите во кревет секој ден во исто време, да ги исклучите апаратите и светлата и да ја разладите просторијата. Сето ова ќе ви помогне да јадете свесно следниот ден.

2. СЕДЕТЕ И ЈАДЕТЕ

„Се чини едноставно, но запомнете колку пати сте јаделе во движење или пред фрижидерот“, додава Албертс. Неодамнешна студија потврди дека јадеме до 5 проценти повеќе храна ако не седиме на маса. Но, токму тоа е начинот да се фокусирате на храната и да ги гледате вашите порции.

3. Јадете во друштво

„Постојат голем број надворешни фактори кои играат голема улога во тоа дали јадете свесно или не“, вели Ден Чајлдс, автор на „Тинфлуенс“. и се покажа дека луѓето што јадат во семејниот круг ќе грицкаат нездрава храна многу помалку во текот на денот.

4. ИСКЛУЧЕТЕ ГИ СИТЕ ЕЛЕКТРОНСКИ УРЕДИ

Размислете колку пати сте погледнале во вашиот мобилен телефон за време на ручекот? Едно истражување покажа дека луѓето кои носат мобилен телефон до масата го користат и за време на оброците. Албертс додава дека таквата навика го спречува тоа познато чувство на задоволство што се јавува кога јадеме. Јадење со одвлекување на вниманието или свесно јадење? Јасно ви е што треба да изберете, пишува ordinacija.hr.

5. КОРИСТЕТЕ ГИ САДОВИТЕ

Колку оброци изедовте од картонската кутија? Албертс нагласува дека вистинските чинии навистина прават разлика. Имено, една студија покажа дека луѓето што јадат оброк од вистинска чинија ќе го доживеат на тој начин, додека оние што јадат од кутија или сад за испорака ќе го сметаат тоа јадење како закуска.

6. МАЛИ каснувања

Запирањето на семафор кога светнува црвеното е многу попредизвикувачко ако возите 100 км на час отколку кога само што сте ставиле втора брзина. Да се ​​знае кога да се спушти вилицата е сличен процес. Експертите истакнуваат дека полесно може полека да го измамите телото дека сте сити ако земате мали закуски. Истражувањата исто така потврдија дека луѓето кои јадат на овој начин внесуваат 30 проценти помалку храна.

7. Јадете со рака што не е доминантна

Можеби е чудно на почетокот, но ако поместите лажица во рака што не ја користите за главни активности, веројатно ќе внесете помалку калории во вашиот оброк. Истражувањата исто така покажаа дека исто така ќе консумирате 30 проценти помалку храна ако го искористите овој трик.

8. Јадете само ако имате потреба

“Свесното јадење може да ви помогне да ги напуштите старите навики кои воопшто не ви помогнаа. Затоа, кога сакате да јадете, застанете и запрашајте се дали сте навистина гладни и размислете за одговорот. Јадете свесно, со намера и внимание. Размислете за тоа како се чувствувавте кога сте јаделе оброк и како се чувствувате после него. Ова ќе ви олесни да знаете колку ви е доволно.


9. Вклучете ги сите сетила

Мирис на цимет, печено пилешко или торта од јаболка … експертите потенцираат дека употребата на сетилата е добар чекор кон свесно јадење, но и губење на вишокот килограми. Така, професијата вели дека е докажано дека ќе јадете 9 проценти помалку супа ако имате силен мирис или дека ќе јадете 22% повеќе храна ако е на бела чинија. Затоа користете зачини и шарени чинии.

10. ПРОБАЈТЕ ЈОГА

Според авторите на студијата, јогата учи како да се смири во непријатни ситуации, а тоа може да се рефлектира во навиките на јадење, па не им е тешко да јадат свесно. Значи, ако сè уште не сте пробале јога, можеби е време да проверите сами какви вештини можете да развиете преку оваа активност.

11. Бидете свесни за големината на порцијата

 Секое домаќинство е полно со стапици, а за да бидете свесни колку јадеме, доволно е да бидете свесни за големината на садот што го користиме.

Накратко: Полесно е да ја смените животната средина отколку мислите, па ако, на пример, јадете од чинија салата отколку од голема чинија со месо, веројатно ќе јадете помалку без да се потпирате на моќта на умот.