Уште од 1999 година е хит во целиот свет: Диетата на д-р Протасов губи дури 20 килограми за 5 недели!

16 октомври, 2020
диетаа

План за слабеење на познатиот израелски нутриционист Ким Протасов


Диетата Протас е втора најпопуларна диета во светот, по диетата Дукан, која го држи првото место со години.

Диетата на познатиот израелски нутриционист Ким Протасов им нуди на корисниците да ослабат од 5 до 20 килограми за пет недели, додека овој процес на слабеење е истовремено благ за организмот и потполно здрав.
Д-р Протасов ја смисли оваа диета уште во 1999 година и оттогаш ја користат илјадници и илјадници луѓе кои беа воодушевени од резултатот.

Подолу ви донесуваме сè што треба да знаете за диетата и предлозите на менито на Протас!


Основата на диетата

Диетата на Протас се заснова на свеж зеленчук и мала количина млечни производи и протеини, кои се јадат затоа што го подобруваат варењето, ја обновуваат цревната микрофлора и го започнуваат процесот на согорување на маснотиите. Припаѓа на диети со малку калории, бидејќи дневно се земаат од 1.200 до 1.500 калории. Она што е добро е што не мора да се држите до времето и количините на храна, можете да јадете дозволена храна кога сакате и онолку колку што сакате. Максималниот резултат е губење на 20 килограми.

Контраиндикации

Оваа диета не треба да ја следат луѓе кои страдаат од гастритис, хроничен панкреатит, чир на желудник и дуоденален улкус.

Првата недела

Во текот на првата недела е дозволено да се јаде зеленчук без скроб во неограничени количини (зелка, домат, краставица, морков, карфиол, брокула, зелка, зелена салата, тиквички, аспарагус, ротквица …). Зеленчукот може да се готви или пече, а понекогаш можете да го „зачините“ ручекот со неколку компири.

Нашата позната инструкторка по фитнес открива: Ова е најголемата грешка што ја прават жените, затоа се дебелеат и имаат лош имунитет!


За да добиете доволно протеини, во првата недела ви е дозволено да консумирате млечни производи со малку маснотии, како што се кефир, јогурт и сирење од Шваби (односот помеѓу зеленчук и млечни производи може да биде максимум 1: 2) и едно варено јајце на ден. Што се однесува до овошјето, во првата недела можете да јадете три зелени јаболка на ден. Другите овошја во моментов се забранети.

За време на целата диета Протас, задолжително е да пиете најмалку два литра вода на ден. Дозволено е и кафе и чај, но без засладувачи.

Втора недела

Оваа фаза не се разликува многу од првата, освен што сега целиот зеленчук што не е свеж (кисел, замрзнат…) е исфрлен. Сè уште можете да јадете три зелени јаболка, млечни производи и едно јајце на ден. Бидете сигурни дека пиете доволно вода.

Во втората недела, можете да добиете тежина, бидејќи мускулите почнаа да се градат, а мускулите се потешки од маснотиите. За време на диетата Протас, можно е да изгубите вишок маснотии, додека вашата тежина е иста.

Трета недела

Во третата недела, 300 гр чисто црвено месо, риба или месо од живина се додаваат во дневното мени, но количината на млечни производи се намалува за една третина. Останатата храна е иста како и во втората недела.

Ова е најздравиот појадок за секоја жена: Го обновува целото тело! (РЕЦЕПТ)
Четврта и петта недела

Менито за секој ден во текот на четвртата и петтата недела е исто како и во третата недела, со фокус на зеленчук со низок гликемиски индекс (целер, лук, грав (црвено), грашок, краставица, маслинки, моркови, модар патлиџан, ротквица, спанаќ…) Сеуште можете да јадете 300 гр посно месо, 3 зелени јаболка, 1 јајце секој ден, а сега млечните производи може да се консумираат на неодредено време.

Што кога диетата ќе заврши?

Ако ја одржувавте диетата правилно и пржевте на дозволената храна, требаше да постигнете завиден резултат. Сепак, резултатот нема да се чува сам, затоа е важно да не се вратите целосно на старите навики. Обидете се да ја направите вашата исхрана богата со протеини и да го збогатите секој оброк со доволна количина зеленчук. Избегнувајте храна со висок гликемиски индекс.

Може да ја повторите диетата по една година.

Со среќа!

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum