Испеглајте ја косата без пегла! 4 природни состојки се доволни!!

3 август, 2020
pexels-karolina-grabowska-4498238-1536x1024

Доколку мака мачите со косата која постојано се витка, а не сакате повеќе да ја оштетувате со разни пегли и преси за коса, имаме неколку природни решенија за Вас.

Некои од нив можеби ќе се изненадат, но немојте да се сомневате во ефикасноста на овие состојки.

Маска од мед и млеко

Измешајте чаша млеко со една лажица мед. Најдобро е да се користи полномасно кравјо млеко, но и кокосното млеко исто така ќе ви помогне. Пробајте и со двете за да видите кое млеко повеќе има влијание врз Вашата коса. Нанесете ја оваа маска пред да ја измиете косата по целата должина. Остави на околу еден час. Потоа измијте ја косата со шампон за зацрвстување на косата и нанесете кондиционер од иста линија, пренесува порталот „Минута за мене“.

Јајце

Оваа намирница ја храни и ги поправа оштетувањата на косата како вистинска професионална нега. Јајцата ѝ даваат на косата сјајна структура и може да се користи како средство за да ја доведете вашата коса во таква состојба дека зацрвстувањето без железо е можно и лесно.

Скршете две јајца. Додадете 3-4 лажици маслиново масло и половина чаша брашно од ориз. Добиената паста нанесете ја на целата коса. Оставете 45-50 минути додека не се зацврсти на косата. Измијте ја косата со благ природен шампон без сулфат. На крајот ставете регенратор.

Банана

Ако сакате да имате права коса, направете свежа паста од банана. Ќе ѝ даде на вашата коса мека, лесна текстура за обликување. Откако ќе направите фризура, вашата коса убаво ќе заблеска и ќе се ослободите од заплетканите врвови.

Испасирајте една зрела банана, изматете ја добро со вилушка, сè додека не се претвори во мека паста. Потоа додадете една лажица јогурт, лажица мед и сок од половина лимон во бананата. Нанесете со прсти на целата коса, расчешлајте и оставете да отстои 1 час. Маска за зацврстување на косата се нанесува на чиста коса. По еден час, исплакнете со млака вода.

Сок од лимон

Друго ефикасно решение за постигнување на ефектот на права коса на природен начин е паста со помош на сок од лимон.

Истурете сок од лимон во сад и постепено додавајте густин. Добро измешајте, така што да нема грутки. Ставете кокосово млеко измешано со маслиново масло во огноотпорен сад. Додајте ја мешавината од лимон и густин. Ставете го на шпоретот и загревајте на средна температура, мешајќи, додека не се добие кремаста маса. Нанесете на неизмиена коса. Покријте со капа за туширање. Завиткајте ја главата во топол пешкир и оставете ја да отстои 1-2 часа. Потоа измијте ја косата со шампон и нанесете балсам.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris