Исповед на еден од волонтерите за тестирање на вакцината ПРОТИВ Ковид-19

7 август, 2020
gary-stradiotto-830x0

Минатата недела универзитетскиот професор Гери Страдиото стана еден од 30.000 волонтери кои помогнаа да се тестира вакцината во најголемата студија за Ковид.

52-годишниот Страдиото, доцент за политички науки на Универзитетот во Сан Диего, доброволно се пријави да учествува во последната фаза на тестирање во Модерна и во четвртокот ги доби првите 100mg од експерименталната доза на вакцина „mRNA-1273“.

На 26 август, тој би требало да ја прими втората доза и со тоа да ја заврши имунизацијата.

Современата вакцина е една од неколкуте ветувачки кандидати во последната фаза од светската трка за вакцината, особено во Соединетите држави, каде Коронавирусот однесе повеќе од 155.000 животи.

Проф. Страдиото реши да волонтира и да ја прими вакцината затоа што, како што вели, „тој не гледа друг начин за излез од пандемијата, освен со помош на ефикасна вакцина“.

Тој призна дека е нервозен и дека пријавува краткотрајна болка во раката, точно на местото каде што се вбризгува вакцината.

Сепак, Страдиото вели дека е среќен што помина без никакви несакани ефекти.

– Студијата всушност треба да трае две години, но јас слушнав како персоналот разговара дека во случај на посакувани резултати, вакцината ќе биде готова до февруари 2021 година – тој посочува и опишува како изгледал овој процес:

– Дојдов на закажаната средба во 13:30 часот и морав да почекам 45 минути. Потоа ме одведоа во просторијата за преглед и ми поставија многу медицински прашања во врска со постојните болести и слично. Потоа ги измерија мојата тежина, висина и крвен притисок, зедоа малку крв и брис за да ме тестираат за ковид. Потоа ме однесоа во просторијата за вакцинирање, каде медицинска сестра ја инјектира веднаш под моето рамо.

По приемот на вакцината, Страдиото беше однесен во друга просторија со уште двајца волонтери каде чекаше 30 минути за да утврди дека нема оштетување на кожата на местото на инјектирање.

По вбризгувањето на вакцината, тој посочува дека раката многу боли, но и покрај фактот дека бил нервозен, тој е задоволен што немал големи несакани ефекти.

– Мислам дека вакво нешто е многу важно затоа што не гледам друг начин за излез од оваа пандемија, освен ефикасна вакцина или лек.

Исто така, од волонтерите ќе биде побарано да водат неделен дневник преку апликација за здравствено следење и да одговорат на низа прашања во врска со подрачјето на инјектирање на вакцината.

По добивањето на втората доза, научниците внимателно ќе ги следат сите волонтери за да видат дали навистина се заштитени, особено во области каде вирусот продолжува да се шири.

Се очекува „Модерна“ да потпише договор со американската влада во наредниот период, кој планира да купи стотици милиони дози вакцини.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris