Истражувањата покажаа: Ова е најатрактивниот јазик на светот! Овој јазик прави срцето да ни чука побрзо!

3 декември, 2020
срце

Познато е дека начинот на кој некој зборува и ги артикулира зборовите може да влијае на тоа колку другите ќе бидат привлечни (или непривлечни). Значи, можеби и некој нè привлекува зборувајќи јазик или акцент различен од нашиот, но дали постои „најатрактивен“ јазик, едноставно попривлечен од другите? Според новата студија на платформата за е-учење Preply, постои – и поради тоа срцето почнува да чука побрзо!

Просечната срцева фрекфенција во минута е 65, а за да откријат кој јазик кај луѓето го зголемува тој број, истражувачите ги поврзале испитаниците со ЕКГ и играле секси говори на различни јазици во светот. Еве кои јазици се најмалку возбудливи, а кои највозбудливи.

  1. Хинди (хинди, индоевропски)

Зголемување на отчукувањата на срцето од 65 на 75 отчукувања во минута, 15 проценти

  1. Корејски

Зголемување на срцевиот ритам од 65 на 76 отчукувања во минута, 17 проценти

  1. Кинески

Зголемување на отчукувањата на срцето од 65 на 76 отчукувања во минута, 17 проценти

  1. Полски

Зголемување на отчукувањата на срцето од 65 на 76 отчукувања во минута, 17 проценти

  1. Шпански

Зголемувањето на отчукувањата на срцето од 65 на 77 отчукувања во минута, 18 проценти, го објави порталот Best Life Online.

  1. Грчки

Зголемување на отчукувањата на срцето од 65 на 77 отчукувања во минута, 18 проценти

  1. Руски

Зголемување на отчукувањата на срцето од 65 на 77 отчукувања во минута, 18 проценти

  1. Француски

Зголемување на отчукувањата на срцето од 65 на 77 отчукувања во минута, 18 проценти

  1. Португалски

Зголемување на отчукувањата на срцето од 65 на 78 отчукувања во минута, 20 проценти

  1. Италијански

Зголемување на отчукувањата на срцето од 65 на 80 отчукувања во минута, 23 проценти

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi