Избелете ги забите целосно природно и заштедете многу пари: вашата насмевка ќе заблеска со овие два едноставни трика!

11 мај, 2020
Насловна

Третманите за избелување на забите се многу популарни и познатите „холивудски насмевки“ се исто така достапни кај нас, но овие третмани не се евтини, а има индиции дека некои од нив го оштетуваат природниот глеѓ на забите.  

Сепак, постојат начини да се отстранат дамките од забите и да се врати сјај и бела боја – состојки што ги имаат скоро сите дома.

Една од овие состојки е сода бикарбона.

Сода бикарбона е многу ефикасна при избелување на забите. Тоа ќе направи да исчезнат дамките предизвикани од консумирање кафе, црвено вино, тутунски катран и слични дамки што се појавуваат на забите.  

Наједноставниот начин да се примени сода бикарбона е да се навлажни четкичка за заби и да се натопи во прашок за сода бикарбона и со тоа детално да се четка забите, останувајќи одделно на секој заб неколку секунди. Целосното четкање треба да трае околу три минути, по што забите треба добро да се исплакнат. Можете исто така да додадете малку сол во сода бикарбона, бидејќи солта, која е абразивна, ќе го зголеми ефектот на сода бикарбона.


Друга состојка што ќе ја врати белината на забите е јаболков оцет, кој го има секое домаќинство.  

Јаболков оцет е богат со минерали и ензими, и се покажа како многу ефикасен во избелувањето на забите.  

За оваа постапка, неопходно е да се раствори лажица јаболков оцет во чаша вода (250 ml) и да се меша. Користете го растворот со четкање на забите секое утро, по што треба да ги четкате забите со четка за заби и паста за заби.  

Покрај белење на забите, јаболков оцет ќе го отстрани и забниот камен, но и ќе ги уништи бактериите што се собираат во усната шуплина. Внимавајте да направите раствор од јаболков оцет во точната големина опишана, затоа што ако претерате со оцет, можете да ја оштетите забната глеѓ.