Кафето е многу повеќе од повик за будење: Еве како вашиот омилен утрински пијалок ги обновува вашето тело, кожа и коса!

20 мај, 2020
Naslovna

Кафето е буквално „вулкан“ на антиоксиданти, што значи дека се бори против сите штетни материи, токсини и слободни радикали во нашето тело, зајакнувајќи ги нашите одбранбени системи. Тој е немилосрден во борбата против стареењето на кожата, затоа што ги елиминира токсините што се акумулираат во неа и на него и ja штити од негативните ефекти на слободните радикали, зајакнувајќи ги нашите клетки.

Како да се користи кафе за кожата

Наједноставниот и најефикасниот начин да се спречи стареењето на клетките на кожата на лицето и телото и да се врати еластичноста и виталноста на кожата – е маска или кора од кафе.

  • За маската за лице, ќе ви требаат две лажици кафе, три лажици полномасно млеко и една лажица мед. Добро измешајте ги сите состојки, нанесете дебел слој на лицето и оставете го 15-20 минути, а потоа исплакнете ја кожата со млака вода.
  • За пилинг на тело, што ќе го отстрани мртвиот слој на клетките од кожата, ќе ја забрза циркулацијата и ќе го намали целулитот, потребна ви е следнава комбинација – две лажици кафе, лажица масло од кокос, лажица груб жолт шеќер и лажичка мелен цимет. Пилингот можете да го нанесете на целото тело или на деловите кои се од клучно значење, каде кожата е повеќе оштетена или е покриена со „кора од портокал“. Треба да нанесувате пилинг од кафе секој ден, 10 дена постојано, триејќи го во кожата во кружни движења најмалку 6-7 минути. Потоа исплакнете ја кожата со млака вода.

Општо е познато дека кафето е диуретик. Значи, кога се нанесува на кожата, може да помогне да се „извлече“ вишокот течност од масните клетки, што резултира во нивно намалување и намалување на целулитот.

Кафе за коса

Кафето и неговите состојки ќе направат вашата коса да ја врати мазноста, сјајот и свиленкаста, а исто така ќе го забрза растот на новата, млада коса.

Можете да го користите кафето со правење чаша силно кафе и додавајќи 100 мл вода на него. Кога смесата ќе стане млака, истурете ја преку косата, рамномерно, од скалпот до краевите. Потоа покријте ја косата со пластична капа или капа за бања и оставете ја да отстои 20 минути, а потоа измијте ја со благ шампон и млака вода.

Без оглед за која комбинација ќе одлучите – да го пиете, да ја користете како маска за лице и коса или чистење на телото, нема да тргнете наопаку, затоа што кафето ќе ви помогне видливо и значително да ја подобрите состојбата што ве мачи.