Како да бидете поубави користејќи го кафето

17 мај, 2020
kafe 1

Ништо не може да го замени вкусот и мирисот на кафе рано наутро пиејќи и уживајќи со часови. На дали сте знаеле дека кафето може да го користите и за ммногу козметички третмани. При предложуваме неколку дополнителни идеи како да го користите кафето за да бидете поубави.

Против брчки

Кафето им ефект во намалување на стареењето односно го смалува губитокот на на водда која е клучна за мека и млада кожа. Оваа состојка може да го потикне лачењето на еластинот и колагенот, кои се заслужни за еластичната кожа, а истотака има позитивна улога и во намалувањето на отекеноста на кожата и е добра за правење крема за под очите.

Пилинг на целото тело

Ако го сакате турското кафе, тогаш треба да знаете дека неговиот талог може да го користите за домашен пилинг. Измешајте го до малку малиново масло и истријте го целотто тело. Ова е брз и ефективен метод да ги отстраните мртвите кожни клетки и да ја потикнете циркулацијата во телото.

Против целулит

Кафето ги дехидрира масните клетки, што во превод значи дека ја снемаува водата од површината на кожата и со тоа се налаува појавата на целулит. Со редовната употреба на пилинг од кафе ќе го намалите целулитот и истовремено ќе ја затегнете кожата. Се што треба да напрвите е да измешате една шоља талог од мелено кафе, пола шоља ладно кокосово масло и десет капки етерично масло од портокал или рузманин и со смесата да ги измасирате нозете.

Поубава коса

Кафето исто така го стимулира растот на косата, бидејќи директно влијае на хормонот кој е задолжен за паѓањето на косата. Оваа комбинација може да ја подобри и состојбата на фоликулите, а со тоа да се забрза растот на косата и да и даде поголема густина. Антиоксидансите во кафето одлично влијаат на целовкупното здравје и цврстината на косата кога се нанесуваат на косата како маска

Полни усни

Усните ќе ви игледаат пополни и свежи откако од нив ќе ја ослоботите умртвената кожа. Во шоља измешајте лажива хидратантен лосион, малку свежо мелено кафе и пола лажица сол. Смесата нанесе те ја на целата повржина на усните и масирајте 5 минути, а потоа избиршете ги усните со ткаенина натопена во топла вода.