Како да го преживеете раскинувањето?

8 септември, 2020
рас

Ниту тој беше принц, ниту таа беше Пепелашка, но љубовта цветаше, расцветаше и венеше. Бајката заврши. Додека таа умираше, еден од двајцата собра храброст, кликна на крајот и – и двете срца беа скршени.

Љубовните врски се сведуваат на „везови“, играни филмови чии почетоци и флертувања ги поврзуваме со последната деценија, век, Тито. На другиот крај од скалата се „врските“, нежните ливчиња, фантазии кои се закануваа да станат нешто многу убаво, но се прекинуваат по неколку месеци.

Значи, најчесто, ова се примери на паузи кои, освен нивото на драматичност при објаснување на околината, сепак штетат. И тие се ужасни и ние страдаме поради нив до бесвест.

Затоа што треба да направите:

Длабока анализа на врската – како и кога ќе избереме, без разлика дали ќе се уништиме или ќе оставиме да не уништи, како срцето да работи на полнач. Во мир, кога ќе станат посилни, со терапевт, далеку од секојдневниот живот, на некое патување или секој ден малку по малку. Паузите се вариме без варење (но секогаш) одеднаш, најмногу кога е можна најнепријатна ситуација. На пример, на семеен ручек со нов партнер. Или за време на важен деловен состанок. Кога пукаме, солзите и тагата се прелеваат преку компјутерот, а луѓето од другата страна на улицата се воодушевени, не знаејќи дека нечиј мирис во собата нè потсетува на поранешна љубов.

Или ритамот на песната што само ја испланиравме за првиот танц.

Сите ние ги преживуваме тектонските нарушувања на сопствениот живот на патот. Падот на идејата за заедничка иднина може да боли повеќе отколку физичкото отсуство на саканата личност. Да, ние сакаме. Затоа што само затоа што раскинавме минатата ноќ не значи дека сме избришале сè што чувствуваме. Напротив.

Особено првото утро.

Раскинавте, бајката заврши од вчера, но преживеавте. Се беше речено дека не можете ни да замислите дека можете. СИ преживеа. Сè уште чекаме конкретна и детална инструкција како да не се уништиме по раскинувањето на врската – сите сме емотивни, заслепени од идејата засекогаш и затруени од големи очекувања. Додека некој современ Мојсеј не ни го предаде сценариото, остануваме со советите на „преживеаниот“. Оние луѓе што поминаа низ сето тоа и кои потоа ни рекоа – тие ќе поминат, а ние би сакале да им плескаме по тие зборови.

Затоа, разбуди се. Отечен/а од плачење, или вкочанет/а. Во шок. Спиете во кревет сами. Без прегратки, без раце, без нозе и сл. Веројатно не знаете каде сте на прво место. И тогаш доаѓа мислата, боде и го гуши вратот. Вие сте сами, го нема таа / него.

Дишете длабоко и започнете го денот. Доколку е потребно, повторете ги следниве чекори секој ден и утро додека не започнете да се будите насмеани. И тој ден ќе дојде. Фразите со светло на крајот од тунелот и мотивационите пораки не помагаат во овие моменти. Кој друг може да ги слушне кога сè вреска во нас – зошто се случи ова и како ќе продолжам понатаму.

Само бидете трпеливи, големите теми ќе се појават сами по себе. Дотогаш, останете фокусирани на еден ден.

Задачата е да преживееме утрово и овој ден!

И затоа:

Измијте, истуширајте се и средете се.

Звучи непотребно да се истакне ова? Можеби ако не сте се лигавеле, липате и не сакавте да умрете претходната вечер. Без размислување првото утро. Без одлучување, копајќи по душата. Најголемата задача и успех е да станете од кревет и да излезете од секојдневните обврски. Ден е за омилена кошула, парфем, најдобри чевли.


Закажете вечера со вашите најдобри пријатели.

 Ако сакате да се заклучите во куќа и да лелекате за вашиот живот – тоа е глупава идеја. Постојат денови за осаменост. Но, оние првите неколку откако срцето ќе ви се скрши – нема осаменост. Исто како што опоравувањето ја следи жолчката по операцијата, така и по сето ова се јавува „постапка“. Испратете групна порака наутро – „раскинавме, страдам, ајде сите да одиме на вечера“. Потоа, излезете на вечера, во пристојно издание и разговарајте со вашиот народ. Разговор навистина. Без жалење и апокалиптични прогнози – побарајте од нив мислење, искуство, побарајте помош. Да се ​​обрне внимание на вас и да ве сака и да ви го покаже тоа.

Планирајте го вашето патување.

Наместо да плачете за слики од летниот одмор и свадбата на неговата кума, вложете ја својата енергија во нешто убаво. Додека одите на работа тоа утро, почекајте превоз, поминете ја паузата за појадок – гуглајте, споредете ги цените, побарајте ефтини билети. Замислете си. Крстарење по Увац или лутање во Грузија – кое и да сакате. Ништо не е премногу рано. Фокусирајте се на уживањето. Посветете се на нови здрави навики. Добро, страдаме, тешко ни е и се чини дека никогаш повеќе нема да се за inубиме. Со оваа темнина и фиксни идеи треба да се бориме по акутната фаза во која се наоѓаме во првите денови. Дотогаш, иако е клише (но многу корисно) – започнете нешто ново и здраво. Рецепти за учење со некои јадења што не отекуваат. Трчање, аеробик, теретана, јога, медитација… Една ваква активност ќе има корист и ќе го намали времето што би сакале да го поминеме плачејќи. Истегнете се за да започнете секое утро. Не мора да скокате од кревет среќно – никој не го очекува тоа – туку истегнете се, прегрнете се, испратете си бакнеж во огледало.

Направете детоксикација.

Не мислам на физичката, која дефинитивно ми треба, туку на мрежите. Отворете ги очите наутро и прво посегнете по телефонот. Е па – СТОООП. Избегнувајте ги социјалните мрежи во првите неколку дена. Останете настрана од Инстаграм, не допирајте го статусот на врската на Фејсбук, не внесувајте го профилот на бившата. Самоконтролата звучи невозможно во овој случај, но не е така. Само помислете колку е штетно и погледнете на секој клик на споделената слика како инјекција на отров. И тогаш одлучете сами колку навистина ви треба тој отров.

Насмевка.

Леле, каков совет, нели?

Не мислам дека насилно се претвораш во хистеричен џокер затоа што ја негираш болката што ја чувствуваш. Веќе обидете се да се опкружите со духовити луѓе (движете се низ телефонскиот именик и заобиколете ги песимистичките пријатели некое време). Гледајте комедии, смешни клипови, прочитајте нови портали и весници. Создадете нов утрински ритуал – најмалку петнаесет минути корисни и забавни информации за да го започнете денот. Избегнувајте руски класици, домашни балади и холивудски љубовни филмови.

Флертувајте.

Вие починавте во вашата врска. Заборавивте да уживате. Време е да го научиме повторно. Бидете љубезни кон себе, нежни и толерантни. А потоа отворете ги очите и задржете го погледот малку подолго кон атрактивната личност што сте ја виделе додека чекате зелено светло на семафорот, на пример. Уживајте во разговорот. Без очекувања. Без притисок. Без тврди зборови. Ветете си наутро дека ќе дозволите момент на екстаза тој ден.