Како да ја зачувате линијата во текот на зимата?

23 декември, 2020
slika

Топли пијалоци

Користете го студеното време за да се загреете со пијалоци. Овошните чаеви се препорачува да се заменат со зелен чај, што е подобро и има најголем ефект доколку се купува во продавници за здрава храна и продавници за билки. Овој чај го прочистува организмот и е познат како одличен сојузник во борбата против калориите и како средство за лекување на висок крвен притисок, и секако ќе ве загрее и ќе ја исполни таа важна функција.

Овошјето и зеленчукот се неизбежни
Свежото овошје и зеленчук треба да бидат на вашето редовно мени, и поради витамините што ги содржат и поради тоа што спречуваат гоење. Шејковите се одличен извор на витамини и во зима и во лето, а комбинациите што можете да ги направите со обична мешалка се безброј. Со цел вашето тело да реагира оптимално на овошјето што го јадете, избегнувајте да јадете потешки плодови како портокали или банани доцна навечер. Најдобро е да се консумира овој вид храна наутро или околу пладне.

Внимавајте на зачини

Богатите празнични оброци можат да бидат здрави ако се грижите за количината што јадете и зачините што ги користите. Оброците најдобро се делат на неколку помали, со пауза од секој од три до четири часа.

Грав, грашок и наут се типични зимски јадења кои ќе обезбедат доволна количина протеини.
Куркумата, ѓумбирот и циметот се одличен избор за здрави зачини што ќе ги направат вашите оброци исклучително вкусни. Покрај добро зачинување на вашата храна, тоа ќе го стимулира варењето, ќе ви даде енергија и ќе го спречи апетитот.

Не заборавајте на протеините

Месото е најчестиот извор на протеини, но има многу други алтернативи што можете да ги практикувате во зима, ако претходно не сте го правеле тоа.

Физичка активност

Воведете прошетки или тренинзи што ќе го одржат вашето тело и ум во форма во текот на зимските месеци. Квалитетниот тренинг не подразбира само теретани, тегови и напорни тренинзи. Можете исто така да изгубите калории со брзо одење или секојдневно одење. Начините се различни, само треба да започнете на време.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi