КАКО ДА НАПРАВИТЕ ПОДОБРИ СЕНДВИЧИ: Со овие клучни правила, вашиот сендвич ќе се претвори во врвно гурманско задоволство

9 септември, 2020
shutterstock_1373764109

За многумина од нас, сендвичите беа првото јадење што научивме да го подготвуваме за себе. Сепак, тие се наједноставните и најразновидни закуски со безброј варијации кои го задоволуваат секое непце и сите диетални потреби.

Можеме да се согласиме дека не постои универзален рецепт за најдобар сендвич, но сепак постојат некои правила за да се направи уште подобар и повкусен. Сите ги редиме по сопствен вкус, а со овие совети ќе претворите обичен сендвич во многу фин оброк. Погледнете како да ги зголемите вкусовите и да постигнете што е можно поизбалансиран и вкусен сендвич.

Избор на леб

Ако имате одличен леб, ќе имате и одличен сендвич. Дури и ако имате леб со послаб квалитет, можете да го подобрите неговиот вкус. Едноставно премачкајте го со путер и тостирајте го. Ќе добиете крцкав леб што исто така ќе ја поправи структурата на сендвичот.

Што се однесува до изборот на леб, тоа навистина зависи од личните преференции. Без разлика дали сакате багети, пецива, ‘ржан леб или бел леб, најважно е да ви биде убав. Но, треба да се забележи една карактеристика на лебот, а тоа е неговата крцкавост. Крцкавата кора од леб е дефинитивно една од подобрите компоненти на сендвичот, но размислувате како да ја балансирате таа текстура со остатокот од сендвичот. На пример, за влажни надеви и полнења, изберете густ и сув леб. Неговата крцкава кора ќе помогне да не истече полнењето.

Зеленчук

После добар леб, следен на списокот е добриот зеленчук. Купете сезонски зеленчук затоа што на тој начин знаете дека добивате храна со најдобар квалитет. Не е важно каков свеж зеленчук купувате за сендвичот, важно е да го измиете пред јадење. Исплакнете го со млаз на ладна вода затоа што „го враќа во живот“. Откако вашиот зеленчук е чист и подготвен, зачинете го. Малку сол и бибер ќе му дадат посебен вкус на секој залак. Исто така, конзервирана и кисела зимница како краставички се одличен додаток на сендвич и одлична алтернатива за свеж зеленчук.

Намази и сосови

Намазите за сендвич имаат многу поважна улога отколку само додавање на вкус. Тие даваат сочност и кремаста текстура на вашиот сендвич, а исто така го штитат лебот од премногу влага. Слој путер или мајонез на парче леб помага да се изолира водата од повеќе влажни состојки како доматите.

Секогаш можете да експериментирате со сосови. Имате стотици различни намази и сосови за избор, од едноставен мајонез и сенф до поздрави и поегзотични комбинации на песто, тахини, урда или салса. Секогаш можете да го подобрите вкусот на вашиот намаз. На пример, лесно можете да го ароматизирате мајонезот со додавање на зачини по желба. Пробајте комбинација со лук или кари, може да откриете нови омилени вкусови.

Месо и филе

Скоро секој протеин е погоден за сендвич. Без разлика дали сакате пилешко, сеитан или шунка, професионалците имаат трик што ќе му даде на сендвичот далеку повеќе вкус. Тајната е во температурата на сервирање. Некои сугерираат дека месото или парчињата месо се загреваат пред консумирање затоа што кога ја креваме температурата, од месото почнуваат да излегуваат сокови, и слатки и солени, и ќе му дадат на вашиот сендвич поцелосен вкус. Дури и ако служите „ладен сендвич“, почекајте да дојде на собна температура пред да консумирате. Ако користите филеа, одберете потенки парчиња затоа што ќе се стопат во устата.

Сендвич без да се распадне

Дали и вие мразите кога поминувате време внимателно да ги средувате состојките во сендвичот, така што по две каснувања целата работа ќе се распадне? Вашиот сендвич може да има врвни состојки, но нема триење. За среќа, постојат трикови кои многу лесно го решаваат овој проблем. Откако ќе го раширите намазот врз лебот, додадете ја салатата. Релјефите на површината на салатата подобро ќе ги соберат лизгавите состојки како домати или краставици што можете да ги наредете во следниот слој. И тоа е тоа. Треба само наизменично да ставате слоеви на „мазни“ и „груби“ состојки за цврст сендвич.

И најважниот совет е да направите сендвич што одговара на вашиот апетит. Не постои вистински начин да се направи сендвич и тоа е неговиот шарм. Овие совети можат да дадат упатства при избор или редење храна, но крајниот резултат зависи од вас.