Како да ослабнеме: Жените со пијалок со семе од чиа губат по 5 кг месечно

11 мај, 2020
Naslovna

Голема количина на хранливи материи со многу малку калории, тоа е главната тајна на семето чиа, пишуваат  Lepa & Srećna.

Тие исто така содржат висок процент на квалитетен протеин – со две лажички семе од чиа ќе внесете само 140 калории, но дури и 4 грама протеини, 12 грама комплексни јаглени хидрати (не шеќер!) И 11 грама влакна, важни за вашето добро варење.

Затоа семињата чиа се одлични за слабеење, а исто така се полни со витамини и минерали, па затоа се погодни за диета. За пијалок од семе од чиа, прво натопете две лажички семе во вода еден час, а потоа измешајте ги со лажица мед во блендер. Додадете сок од лимон по вкус и надополнете со обична вода. Пијте го пијалокот наутро, по можност пред јадење, но доколку имате чувствителен стомак, прво ослободете се да јадете лесен појадок.

Прилагодете ја и вашата диета – зајакнете ги протеините и намалете го маснотиите

Препорачуваме посно младо сирење, варени јајца, лесно месо како пилешко. Обидете се да го намалите внесот на шеќер колку што е можно – 2 лажички шеќер се доволни за вашите дневни потреби ако не  спортувате или имате напорна физичка работа.