Како да се избегне разводот? Тајната е во формулата 5: 1 и еве што претставува

17 јули, 2020
Насловна

Сите парови се различни, но истражувањата покажуваат дека постојат некои карактеристики што сите „успешни“ врски имаат заедничко.

Зошто некои односи се осудени и покрај големата љубов, додека некои бракови успеваат да преживеат, дури и кога емоциите се многу поблаги? Дали постои таен рецепт за долговечноста на една врска, прашање на кое многумина се обидоа да одговорат од памтивек.

Ако сакате да имате среќен брак и партнер со кого ќе живеете на старост, една работа е важна, покажуваат истражувањата. Ставот е важен.

Имено, се покажа дека паровите кои имаат позитивен став кон животот, кои се добри и нежни едни кон други, имаат далеку поголема шанса да останат заедно. За време на три децении истражување за тоа како да се зајакне врската, д-р Џон Готман откри дека „формулата 5: 1“ игра клучна улога. Имено, паровите меѓу кои преовладуваат позитивни чувства и ставови во однос на негативните, а барем во овој дел, разводот многу поредок.

Врз основа на оваа магична врска,Готман е во состојба да предвиди развод.

Значи, сè додека има пет пати повеќе позитивни интеракции меѓу партнерите отколку негативните, врската поверојатно е да биде стабилна, здрава и среќна. И што значи тоа во пракса? Паровите во стабилни врски и бракови редовно ја покажуваат љубовта што ја чувствуваат едни кон други, ја почитуваат едни со други, го ценат својот партнер, покажуваат дека тој им е важен, дека се грижат за тоа што чувствува, за што мисли, покажуваат сочувство, не се двоумат да кажат „Извинете“, често тие се шегуваат (хуморот е исто така важен) и секогаш пробајте да постигнете договор за сè.

Ако таквото однесување и чувства преовладуваат над кавги, вашата врска има добри шанси да успеете. Многу едноставно!

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi