Како да се ослободите од несовршеноста на кожата со егзема?

6 јуни, 2020
Kako-resiti-nepravilnosti-na-kozi-sa-ekcemom

Ако ги земеме предвид сувите, лушпести точки – типични за манифестација на егзема, која понекогаш, за жал, не го заобиколува лицето. „За многумина, егземата резултира во суви, црвеникави дамки на лицето, кои понекогаш се лупат. Тешко е да се камуфлираат со шминка и затоа е важно да се изберат вистинските формули за оваа состојба на кожата “, објаснува директорот за тренинг и едукација во Колорескус, Карен Рагаини. „Носењето нешто на кожата што има егзема е предизвик, затоа што е сува, црвена дамка што обично чеша. Потребно е дерматологот да се справи со овој проблем, во спротивно постои ризик од дополнителна иритација “, додаде таа, за„ InStyle “.

Како да се подготви кожа со егзема за шминка?

Како прво, важно е да се подготви кожата со соодветни навлажнувачки производи, кои содржат состојки кои ја смируваат кожата. Ако веќе имате рецепт за нега на егзема од вашиот дерматолог, нанесете сè како и обично, пред да користите шминка. Исто така, предлагаме да се запознаете со навиката да направите „тест“ при купување на кој било производ за шминка, на вратот, пред да го користите за лице.

Изберете ги вистинските формули

Производите што ги користите се исто толку важни како и начинот на кој ги применувате. Производи кои содржат фактор на заштита од сонце (само цинк и титаниум) и не содржат бои, алкохол – што ја суши кожата. Кога станува збор за коректор, вие сте слободни да ги користите оние во течна, како и оние во цврста состојба, а услов е тие да содржат навлажнувачки состојки кои ќе делуваат на сувата површина на егзема, склони кон лупење. Што се однесува до коректорите, се советуваат оние со жолти или зелени тонови, кои ефикасно го неутрализираат црвенилото на егзема. Од руменилото, одберете ги оние со кремасти формули, затоа што тие без напор тонат во кожата. „Малку сјај е во ред, но избегнувајте производи со премногу бел / пастелен тон затоа што нема да изгледа убаво на сувата кожа, а исто така ќе предизвика иритација“, сугерира Патриша Боланд од Colorescience.

Во зависност од тоа колку е комплицирана фазата на егзема, можете да носите шминка околу очите, но најдобро е претходно да се консултирате со дерматологот. „Изберете коректор за пределот околу очите што ќе го неутрализира црвенилото, содржи навлажнувачки состојки, нема бои, не содржи хемиски заштитни фактори“, објасни Рагаини. Обрнете внимание и на составот на маскарата, и избегнувајте ги оние во боја.

Примена на шминка

Кога нанесувате шминка, користете чисти раце наместо четки. Бидејќи овој вид на кожа е толку чувствителна, препорачуваме да нанесете шминка со чисти прсти. Избегнувајте употреба на четки и сунѓери, бидејќи можете да ги иритирате со нив. Користете ги прстите за да нанесете руменило, да избегнете триење, но со лесно сенчање, постигнете ја саканата сенка.

ЗАБЕЛЕШКА: Не заборавајте да ја отстраните шминката! За исклучително чувствителна кожа, како што е кожата со егзема, најважниот чекор е да се отстрани шминка, да се спречи иритација и влошување. Користете средства за чистење на база на масло (како што се кокос или јојоба) за нежно да ја разложите шминката и секојдневната нечистотија без да ја оштетите кожата. Состојки како што се алое, екстракт од кактус, бета-глукан и глицерин, исто така се одлични за смирување на иритираната кожа.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi