Како девојките во Македонија се осветуваат на момчињата? Гребење коли,правење профили на геј страни..НО тоа не е се!

19 септември, 2020
да


Еднаш, многу одамна, правилото беше: „Одмаздата е најдобра кога се служи со ладна глава“.

 Пејачката Љупка Стевиќ направи скандал кога по десетгодишна врска со оженет полициски генерал, таа дојде пред зградата во која живее и ги искрши неговите автомобили.

Револтирана од што, како што рече, тој „ја лажел пет години дека ќе се разведе“, а потоа го „фатила во измама“ со поставување прислушувачи во возилата што ги користел, Љупка го истурил својот бес врз автомобилите на својот overубовник.

Наскоро ја повлече својата исповед, но „искинати перница полна со пердуви беше фрлена од врвот на солитерот“ – аферата стана во фокусот на јавноста.

 Овој нејзин потег ја подели Македонија; додека некои веруваат дека таа е „кралица“ и дека треба „да ја соблече капа за храброст“, други веруваат дека претерала и дека може да му се одмазди на својот неверен оженет љубовник на милион други начини.

НЕреални очекувања

 – Жените им се одмаздуваат на своите партнери кога нивниот „филм ќе им се расипе“ и кога веќе не можат да толерираат лаги и понижувања – изјави психологот Зорана Вуковиќ за Телеграф.

– Согласувајќи се да бидат во врска што не е општествено прифатлива од која било причина, тие сметаат дека прават отстапка што произлегува од голема занесеност, па затоа очекуваат да бидат наградени на некој начин за возврат. Овие „награди“ можат да бидат различни; од оние од материјална природа до награда во форма на јавно признавање на врска што беше тајна од која било причина на почетокот.

Во суштина, кога жената ќе му се одмазди на својот партнер, тоа го прави поради изневерени очекувања. И на кои начини жените во Македонија се одмаздуваат заради изневерените очекувања? Начините се различни, исто како и „наградите“ што тие ги посакуваа, а не ги добија.

„Одмазда со мајонез“

– Бевме заедно две години. Се запознавме преку заеднички пријатели, тој изгледаше тажен и осамен. Тој со големо разочарување зборуваше за неговиот неуспешен брак, кој „е скоро готов“. Ми се допадна и „паднав“ на неговата приказна. Се гледавме претежно кај мене. Бев сингл, „стара девојка“ во раните четириесетти години, без желба да имам деца, тој беше пет години помлад, убав и желен за љубов. Работевме одлично и не го прашував секој час дали е разведен на хартија, за да не го притискам. Мојата цел не беше да се омажам за него, туку да живеам како двојка, но ми здосади никогаш да не излегуваме заедно. Неколку пати го замолив да одиме во кино, кафуле, НО тој не можеше,вели Наташа (52).

Кога добила награда за патување за двајца како најдобра работничка во фирмата, имало смисла да го покани своето момче. Сепак, тој (не) очекуваше да одбие да помине седум дена заедно во луксузен хотел на Копаоник.

– Тоа ме измори уште повеќе, па отидов на наградно патување со еден пријател. Кога се вратив во Скопје, решивме да одиме на пијачка, со сите куфери и полни со прекрасни спомени од одморот. Се преселивме во кафуле, нарачавме пијалок и по околу десет минути, едно семејство со деца дојде во нашето село. Тие се смееја, децата трчаа околу нас; кога отидов во тоалетот, се најдов лице во лице со нивните родители. Тие седеа едни покрај други, држејќи се за раце и се бакнуваа. Жената имаше трудничко стомаче. Помислив колку е убаво да се види среќно семејство, а потоа човекот случајно ја сврте главата и погледна право во мене. Тоа беше мојот „дечко“ Никола, оној кој одби да оди со мене во Копаоник!

Во еден момент, ми се вртеше, имав чувство дека ќе се онесвестам, но брзо се собрав и одлетав во тоалетот. Се измив со ладна вода, обидувајќи се брзо да сфатам што да правам кога ќе се вратам на масата, без мојот пријател да се пробие во мене. Земав неколку длабоки вдишувања и се вратив назад. Кога се вратив во кафулето, ги немаше, но во тој момент ми се роди желбата за одмазда. Не го присилував да се разведе, не проверив што објавува на мрежите, не отидов во неговото маало за да видам дали некогаш ќе го напушти станот со сопругата … Бев партнер кој бескрајно му верував, и тој ми рече излажа на таков мизерен начин – се сеќава Наташа.

Нејзините следни чекори беа промена на бравата (Никола го имаше клучот од нејзиниот стан), промена на телефонскиот број и трескавично размислување како да му го „одземе животот“. Идејата ја доби сосема случајно, кога отиде на шопинг; меѓу другото купила тегла со мајонез што незгодно и испаднала од рака врз капакот на стаклениот замрзнувач во супермаркетот. Продавачката трчаше и започна да лелека дека „никогаш нема да може да ја мие чашата, бидејќи мајонезот е„ смрт “за сите стаклени површини“. Наташа прво се извини, а потоа купи уште четири големи шишиња од половина килограм и отиде дома.

Еден час подоцна, кога почна да се стемнува над Скопје, таа зела мајонез и тргнала кон станот на неверникот Никола. Чекаше додека не се стемни целосно, а потоа ги отвори пластичните шишиња со мајонез и ја истури целата содржина на шофершајбната. Со задоволство гледаше како мајонезот безмилосно се истура низ шофершајбната на автомобилот Никола, оставајќи ужасни мрсни траги. За нејзина среќа, немаше никој околу кој можеше да ја види злобата што таа ја направи.

– Следниот ден добив е-пошта на работа. Никола напиша дека „тој знае сто проценти дека го направив тоа свинче со мајонез“, но, како што велат во таа реклама, тој немаше начин како да го докаже тоа. Ми се закани, ми вети дека ќе ми ја скрши вратата, ќе ги скрши сите коски во моето тело, дека ќе го паметам цел живот затоа што го прашуваа во миењето на автомобили од каде доби идеја да истури мајонез на стаклото, затоа што никогаш не може мие … не обрнав внимание, бидејќи знаев дека куче што лае не гризе.

Кулминација дојде кога тој постави оглас за продажба на инкриминираниот автомобил. Мртво ладно, се јавив од непознат телефонски број, прашав за перформансите и цената, а потоа го прашав дали неодамна го смени предното стакло, бидејќи не можам да си дозволам да возам автомобил кој беше „мачкан“ со мајонез. Потоа почнав да се смеам и триумфално ја прекинав неговата врска.

Тоа беше капка што се истури чашата. Нина реши да го прекине бракот на посебен начин.

– Ги поканив моите и неговите родители на ручек, поставив празничен чаршав и најубавата служба за ручек. Претходно, отидов на фризер, се залепив во тесен провокативен фустан и го облеков накитот што Јован ми го донесе како подарок од „службеното патување“. Се однесував како да сè работи совршено во нашиот брак. Ручавме, разговаравме со моите родители, дури и се смеев кога раскажуваа за авантурите од моето детство.

Пред да заминат дома, им реков да останат уште малку, бидејќи имам изненадување за нив. Отидов до моето биро и извадив големи бели пликови. Дадов по еден и ги замолив да ги отворат и да погледнат што има внатре. А во пликовите има фотографии од мојот Јован и нашата кума како се бакнуваат и гушкаат на различни локации! „Запознајте ја љубовницата на вашиот син“, им реков на свекрвата и свекрвата со насмевка додека зачудени гледаа во доказите за неверството на мојот син. Не треба ни да зборувам за тоа како реагираа моите родители … А Јован, тој едноставно стана бел и занеме. Му реков да ги земе своите работи и истовремено да се исчисти од мојот живот – раскажува Нина.