Како ѓумбирот може да ви помогне за да се опуштите?

28 април, 2020
Naslovna

Ретко кој прави релаксирачки рецепт подобро од пријатна бања и чаша од вашиот омилен пијалок после напорен ден, но и за долга недела. И од таа причина, ви препорачуваме да ја пробате бањата со ѓумбир детокс овој викенд што ќе ве воодушеви. Ѓумбирот се смета за една од најдобрите билки за детоксикација, честопати се препорачува во програми за чистење и диета за детоксикација. Ѓумбирот е исто така познат дека се должи на неговата антиинфламаторна и антиоксидантност и се користи во медицински третмани илјадници години.

Еве што ви треба:

  • 1 чаша горчлива сол  
  • 1/2 чаша ѓумбир во прав
  • Неколку капки есенцијално масло од ѓумбир (може без ова)  
  • 1 лажица свежо рендан ѓумбир (завиткајте во газа)

Наполнете ја кадата со врела вода и додадете ги сите состојки. Легнете во када и уживајте во оваа детоксичка бања од 15 до 20 минути. Може е подоцна да се потите многу, но не грижете се, затоа што така треба да биде.