Како можете да дадете волумен на тенка коса?

14 септември, 2020
коса

Трикови кои ќе им дадат на коските волумен.

Освен ако не сте од оние малкумина среќници со прекрасна коса полна со волумен и сјај, веројатно секогаш барате начини и трикови за да и дадете волумен на вашата коса. Волуменот на косата, барем привремено, може да се постигне со помош на неколку трикови, кои се трикови, дознајте подолу.

Редовно одете на фризер

Косата што е тенка и распукана на краевите е тешка за одржување и не соработува кога ќе се обидете да направите прекрасна фризура од неа. За да се спречи ова, потребно е редовно да се посетува фризер и да се сечат испуканите краеви. Исто така, ако вашата коса е тенка, најдобрата фризура за која можете да се одлучите е боб или неколку инчи подолга. Тенка и долга коса не е добра комбинација бидејќи должината уште повеќе ќе ја „влече“ и ќе и го одземе волуменот.

Користете производи погодни за вашиот тип коса

Кога станува збор за тенка коса, потребно е да се најдат производи што и одговараат. Ова се производи за кои мора да се грижи за да не пука понатаму, а во исто време не смеат да бидат „премногу тешки“ за косата да не падне повторно набргу по миењето. Еден од триковите што можете да го користите е да ставите регенератор пред да ја измиете косата со шампон, на овој начин ќе ја негувате косата без да ја отежнувате со маска или регенератор. Овој совет е валиден само ако вашата коса не е оштетена, инаку чешлањето на косата после миење може да стане трауматско искуство и косата да стане уште поподложна на кршење. Можете исто така да изберете шампони наменети за тенка и безживотна коса и да и дадете дополнителен волумен. Покрај тоа, кога ставате балсам или маска, не заборавајте да ги нанесувате само на краевите, бидејќи косата се валка премногу брзо и станува тешка.


Користете спрејови и пени за волумен

За среќа, брендовите препознаа колку жената се бори со тенка и безживотна коса и создадоа врвни производи што ќе и дадат волумен на косата, барем до следното миење, да ги ставате таквите производи исклучиво на коренот на косата. Производи за нега на коса Производи како серуми, масла и силикони можат да ја отежнат косата. Затоа е клучно да ги ставате исклучиво на врвовите и да бидете внимателни со количината. Ако ставите премногу ваков производ или го ставите премногу блиску до коренот, вашата прекрасна фризура ќе исчезне за само неколку часа.

Исушете ја косата наопаку

 Ова е еден од триковите што веројатно го испробала секоја жена со тенка коса. Исто така, работи, но обично правиме грешка кога веднаш, само неколку секунди откако ќе ја исушиме косата „наопаку“, ќе ја вратиме главата во својата нормална положба и ќе ја исчешламе косата. За да успее овој трик, барем една минута откако косата ќе се исуши, поминете ги прстите низ коренот или ставете ја во сува крпа да се олади, па дури потоа продолжете со нормално чешлање.