КАКО ВЛИЈАЕ КОРОНАТА НА ОНИЕ КОИ САКААТ ДА „ПИЈАТ“: Рускиот лекар издвои три фактори кои одлучуваат дали повторно ќе се заразите!

24 октомври, 2020
korona naslov

Кои се трите фактори кои го намалуваат производството на антитела кон коронавирусот.

Дури и ако примиле вакцина против корона (што започна да се дава во Русија и Кина), има луѓе кои сè уште можат да бидат заразени со Koрона вирусот. Директорот на рускиот центар Гамалеја објасни кој треба да биде особено внимателен.

Шефот на научниот центар Гамалеа, Александар Гинтсбург, рече која група на луѓе произведува многу малку или воопшто нема антитела на Корона вирус. Тој вели дека има малку шанси да се развијат антитела кај постарите лица, оние кои консумираат прекумерно алкохол и оние кои се под постојан стрес.

“Кај постарите лица, а мислам на оние на возраст од 70, 80 и повеќе години, ковидот се јавува во потешка форма, а шансите за развој на антитела се намалуваат. Во оваа група на “изложени на ризик” сенаоѓаат и луѓе кои консумираат прекумерен алкохол, што е во која било количина токсична кога станува збор за пролиферација на клетките.

„Стресот, депресијата и работата под напнатост, исто така, негативно влијаат на размножувањето на клетките кои произведуваат антитела“, рече раководителот на Центарот Гамалеја.

Гунцбург исто така додаде дека цитостатските (или антиканцерогени) лекови, како и антибиотиците со многу широка специфичност, влијаат на производството на антитела.

Не толку одамна, директорот на Институтот за истражување пастери за епидемиологија и микробиологија во Санкт Петербург, член на Руската академија на науките, Арег Тотољан, рече дека околу една петтина од сите пациенти со ковид-19 последователно изгубиле антитела на болеста.

„Имунолошкиот систем реагира со ниско ниво на антитела, кои целосно исчезнаа по еден месец или два“, објасни експертот.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum