ЌЕ УМРАМ ОД СРАМ: Не грижете се, сè има рок на траење, па дури и чувствата – и тие се далеку од трајни

30 август, 2020
seks-greske

Дали знаете колку не „држи“ тагата, а колку среќата?

Човечките емоции се менливи и со различен интензитет, но исто така и со времетраење. Така, чувството на тага трае околу 120 часа, среќа околу 60, очај околу 24, досада околу 2 и срам половина час.

Надминување на распаѓањето на љубовната врска, смртта на некој близок или општо чувство на тага – е емоцијата која е најинтензивна кај луѓето, а една од причините за тоа е што трае околу 240 пати подолго од другите чувства – како срам, изненадување, нервоза или досада.

Научниците го следеле секојдневниот живот на испитаниците и ги анализирале нивните емоции, како и нивниот интензитет и просечното времетраење.

Од дури 27 различни чувства, тагата трае најдолго – околу 120 часа, проследено со омразата што ги „држи“ луѓето во просек околу 60 часа, а потоа радост околу 35 часа, заклучија научниците.

Еве колку не “држат” одредени емоции:

– Tага: 120 часа

– Омраза: 60 часа

– Очај, надеж, разочарување и задоволство: 24 часа

– Љубомора: 15 часа

– Олеснувањe: 8 часа

– Ентузијазам: 6 часа

– Благодарност: 5 часа

– Вина: 3,5 часа

– Стрес: 3 часа

– Гордост: 2,6 часа

– Лутина, досада, изненадување: 2 часа

– Нервоза, сочувствување: 1,3 часа

– Понижување: 0,8 часа

– Страв: 0,7 часа

– Срам, гадење: 0,5 часа

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris