Кофеинот не е виновен: Еве зошто после кафе „трчате“ во тоалет!

24 октомври, 2020
163444_coffee-791045-1920_f


Сите знаеме дека често мора да одиме во тоалет после кафе, но научниците сè уште не се целосно сигурни зошто овој пијалок има лаксативно дејство. Тие се само сигурни дека „повикот на природата“ по пиењето кафе не е последица на кофеинот.

Научниците од Универзитетот во Тексас три дена „поеле“ стаорци со кафе без кофеин и обично кафе, и откриле дека ефектот е ист. Подвижноста на нивните црева се зголеми и во двата случаи.


Стаорците ја зголемија подвижноста на мускулите на тенкото црево по тридневно лекување со кафе, изјави главниот автор на студијата Ксуан-Ченг Ши. Ова значи дека стаорците, исто како и луѓето, морале да вршат нужда по кафе, и откриено е дека бројот на бактерии во нивниот измет се намалува. Научниците се држеа до ова истражување за да утврдат дали кафето може да помогне како лаксатив за луѓето кои страдаат од запек по операцијата. Се претпоставува дека лаксативниот ефект на овој пијалок се должи на неговите кисели својства (pH 5,0 – 5,1).

Откриле дека поголема количина на желудочна киселина, која се произведува благодарение на хлорогената киселина од кафето, ја активира работата на дигестивниот тракт. Покрај тоа, пиењето кафе ја зголемува количината на дигестивниот хормон гастрин, кој ги релаксира мускулите на аналниот отвор. Во исто време, омилениот пијалок го зголемува нивото на холецистокинин, кој ослободува ензими на жолчката и го регулира движењето на дебелото црево. Тоа е хормон на дигестивниот систем кој учествува во варењето на мастите и протеините и делува како невропептид.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum