Кога вашиот мозок ќе се смрзне: Зошто од сладолед боли глава?

11 јуни, 2020
Annotation 2020-06-11 142915

Научниците опишаа од кои видови на главоболки најчесто страдаме и што можеме да направиме за да ја ублажиме болката што понекогаш е неопходна за нашето тело, иако не сме ни свесни за тоа.

Главоболката доаѓа во различни интензитети и со различни типови на болка. Понекогаш тоа е само затегнатост или непријатно чувство, а 30 минути подоцна може да биде болка која ќе ја опишете како пулсирачка, деструктивна, остра, пишува „Daily Mail“.

Но, таа болка ни е потребна. Таа не само што ни кажува дека нешто не е во ред, туку и нè штити. Мозокот работи според многу строги параметри и додека ги користиме неговите делови, протокот на крв е насочен кон главата, така што мозокот има доволно енергија и кислород за да работи.

Болката се јавува кога е раскината врската во која мозокот го добива она што му е потребно од кардиоваскуларниот систем кој носи крв. Во оваа ситуација, крвните садови се прошируваат за да се направи протокот на крв побрз, а тоа ги проширува нивните sидови, со што ги активираат рецепторите за болка. Нивната порака потоа гласи „Опасноста е таму, престанете да го правите она што го правите“. На пример, ако ги заборавите очилата и затоа очите работат посилно, повеќе крв ќе дојде во окципиталниот регион на тилот на вратот за да му помогне на мозокот да се справи со ситуацијата.

  • Ова е причината поради која луѓето понекогаш често ги опишуваат главоболките предизвикани од нарушување на видот како болка во грбот – објасни невронаучникот Аманда Елисон, објаснувајќи дека има голем број причини за главоболки.

1. Дехидрирање

Пијте чаша вода пред да се напиете лекови против болки.

  • Најчестиот вид главоболка е оној што се јавува како резултат на дехидрираност. Количината на вода во нашето тело е контролирана од хипоталамусот, регион во основата на мозокот кој делува како централен команден центар за сите наши несвесни дејства, како што се потењтое или нивото на хормони. Ја активира жедта и ако немаме доволно вода во крвта за да ги разредиме токсините во бубрезите, бубрезите ќе земаат течност од каде и да можат. Мозокот содржи дури 1,4 литри вода, што ја преземаат другите органи во кризна состојба – објасни Елисон.

Ако не пиете доволно течности, мозокот започнува да се стеснува и ова ги активира рецепторите за болка. Пиењето лекови против болки ќе ја ублажат непријатноста, но вие нема да го решите вашиот проблем.

2. Стрес

Ако чувствувате како еластична лента да е обвиткана околу вашата глава и имате тежина над главата, тоа е главоболка предизвикана веројатно од стрес, тензија. Стресот е природен одговор на телото на настани што мозокот ги доживува како закана, без разлика дали станува збор за мечка која трча кон нас или последици од прекумерна работа.

  • Постојат голем број начини на кои стресот ни создава главоболки. Поради ослободување на хормонот адреналин, протокот на крв во екстремитетите е намален. Затоа луѓето стануваат бледи кога се исплашени. Но, адреналинот исто така го зголемува протокот на крв во виталните органи како што е мозокот, а како резултат на проширување на крвните садови може да се активираат рецепторите за болка. Потоа, стресот предизвикува мускулите да се контрахираат што бара повеќе енергија и кислород. Телото реагира со ослободување на азотен оксид за да се релаксираат крвните садови и ткивото на главата и вратот и да се намалат сигналите од напнатите мускули, продолжи Елисон.

Превенцијата на овој вид главоболка се сведува на намалување на влијанието на стресот врз нашето тело. Меѓу другото, медитацијата може да помогне.

3. Сладолед

Главоболка предизвикана од ладна храна или пијалок, честопати се нарекува „замрзнување на мозокот“, но навистина нема директна врска со мозокот. Овој вид главоболка е предизвикана од сензорните рецептори на непцето.

  • Ако премногу брзо јадете или пиете нешто многу ладно, активирате пакет нервни завршетоци кои пренесуваат сигнал за болка од главата и лицето до мозокот. Покрај тоа, крвните садови остро се разредуваат за да ја вратат нормалната телесна температура во тој дел и да ја поправат секоја штета предизвикана од студот, што дополнително ги стимулира рецепторите на болка – објаснува невро-научникот, додавајќи дека постои причина зошто не чувствуваме таква болка во непцето, но во главата.
  • Тригеминалниот нерв пренесува информации за болка во мозокот, а овие информации во мозокот се спојуваат со други информации за сигнали од други области на лицето. Сензорниот систем не може да ги разликува овие пораки, и затоа чувствуваме болка во временската област. Добрата вест е дека оваа болка е краткотрајна – истакнува Елисон.

4. Синусите

Иако не е меѓу најтешките, главоболките од синусите се прилично непријатни и тешки. Тие можат да бидат симптом на синузитис, односно воспаление на синусните шуплини во коските на лицето и се придружени со назална конгестија, изразен течење на носот, лош вкус во устата, губење на мирис и продуктивна кашлица. Некои медицински лица веруваат дека околу 90 проценти од главоболки поврзани со синусите се всушност мигрена. Тешко е да се разликуваат овие два вида главоболка, иако, генерално, мигрената е придружена со симптоми низ целото тело, како што е гадење, што обично не е случај со болка во синусите. Но, тоа не значи дека главоболките од синусите не се феномен.

  • Каде чувствувате болка може да зависи од тоа кој проблем е синусот. Болката под очите и над образите, честопати придружени со забоболка и општа главоболка, може да бидат поврзани со воспаление на максиларниот синус во пределот на образот. Со воспаление на фронталниот синус, болката е локализирана во пределот на челото каде се наоѓа тој синус, додека болката помеѓу и зад очите може да сигнализира дека станува збор за воспаление на етмоидните синуси. Овој вид главоболка честопати луѓето го опишуваат како ужасна главоболка – објасни Елисон.

Синуситисот е предизвикан од бактерии и вируси, алергии на растителни или животински влакна, но и хормонална нерамнотежа предизвикана од проблеми со тироидната жлезда. Исто така, постојат структурни причини, како што се назална конгестија, израстоци кои ги блокираат синусите. Кога станува збор за главоболки во синусите, нервните завршетоци на тригеминалниот нерв се активираат од антиинфламаторни супстанции како простагландини што ги ослободува имунолошкиот систем за да се справат со заканата на синусите, а овие сигнали се пренесуваат на мозокот што ги толкува како болка. Според тоа, третманот мора да биде барем делумно поврзан со причината за болката, т.е. антибиотици против бактерии, антихистаминици против алергиски реакции. Ако причината не е очигледна, експертите ве советуваат да носите мал дневник во кој ќе запишете што ви предизвикува главоболки, и соодветно на тоа ќе научите како да ги избегнете. Ако причината не е очигледна, време е да го посетите специјалист.

Кога станува збор за нешто сериозно

Главоболките не треба да се земаат лесно, особено ако се занивамата со контактни спортови или се појавува ненадејно и е придружена со тешкотии во говорот, заматен вид или проблеми со моториката.

Било кој од овие симптоми може да укаже на тоа дека крвен сад во мозокот пропаднал, оштетувајќи го мозочното ткиво или дека крвниот сад во мозокот е блокиран, оставајќи дел од ткивото без хранливи материи, како што е случајот со мозочниот удар.

Понекогаш, иако се многу ретки, главоболките можат да бидат симптом на аневризма, дилатација на крвните садови што може да се појави во мозокот или абдоменот. Кога ќе ослабне ѕидот на проширениот сад, постои ризик да пукне малиот балон што се формира таму, а тоа може да предизвика крварење. Ако тоа се случи во мозокот, болката поради прекинна крвта е крајно силна и ненадејна.

Може да предизвика лоша подвижност на вратот, гадење и аверзија кон силна светлина. Некои од овие симптоми се исто така поврзани со мигрена, но без оглед каков вид на главоболка имате, ако никогаш порано не сте го искусиле, веднаш побарајте лекар. Може да ви го спаси животот.