Која е тајната на убавината на кинеската аристократија?

17 мај, 2020
ролер 2

Ако следите инфлуенсери за убавина, веројатно сте забележале на нивните профили слики или видеа од интересна алатка со жад камен. Тоа е масажер за лице, т.е. ролер, кој долго време е вклучен во рутината за убавина на многу жени, а неодамна повторно ја доби својата популарност. Полу скапоцениот жад камен е ценет во источната, особено кинеската култура затоа што се тврди дека е камен украсен со нежност, спокојство и чистота. Кинеската аристократија го  искористи за да извлече негативна енергија од нивното тело, а тој се користи во рутината за убавина уште од седмиот век.

Алатката всушност се состои од два ролери, и се користи за да пенетрирање на креми и серуми во кожата во правец од брадата кон челото. Се верува дека ролерите го активираат лимфниот систем, го намалуваат отокот, ги затегнуваат мускулите на лицето, ги намалуваат брчките, тесните пори и испуштаат токсини од кожата.

Бидејќи кремите и серумите се нанесуваат со ролери, кожата подобро ги апсорбира нивните ефективни состојки.

Популарните ‘жад ролери’ се појавија на нашиот пазар пред неколку години, а тие се произведени од повеќе брендови и може да се нарачаат преку Интернет.

Ако сакате сами да ја видите ефективноста на ролерот, прво исчистете го лицето и вратот пред да го користите. Потоа нанесете го серумот на лицето и нежно тапкајте по кожата.