Која гардероба создава негативна енергија? Фенг Шуи за облека :)

1 април, 2020
s

Облеката во која го поминуваме целиот ден може да има значително влијание врз нас и нашето расположение, но и врз животот воопшто.

Важна напомена: Според Фенг Шуи, важно е да купувате облека кога сте во добро расположение.

Стара и истегната облека

Според Фенг Шуи, старата и истегната облека има силна негативна енергија, што ни се чини многу логично. Истегнатата облека може да доведе до сиромаштија, финансиски проблеми, конфликти на работа, неуспех на работа и затоа навреме треба да се ослободите од неа. Покрај тоа, Фенг Шуи не фаворизира стара облека, со зашиени рабови или искинати колена. Експертите веруваат дека тоа може да направи голема штета на вашата аура.

 Црна облека

Негативната енергија исто така ја привлекува и црната облека. Експертите велат дека темните нијанси можат да влијаат не само на психата, туку и на општата физичка состојба на телото. Тие привлекуваат депресија и осаменост, предизвикуваат чувство на умор, поспаност и вознемиреност. Се разбира, нема потреба целосно да се откажувате од црната облека. За да создадете рамнотежа, додадете само неколку светли детали.

Животински принт

Поддржувачите на Фенг Шуи веруваат дека животинскиот принт игра важна улога во облеката. Значи, тие советуваат да се откажете од работи со ликови на диви животни, а исто така, според нив, овој принт може кај човекот може да предизвика напнатост, агресија, немир. Добра аура пренесуваат работи со растенија и природни мотиви – цвеќиња, лисја, кои се изработени од природни материјали.

Облека на риги

Ригите, исто така, може да имаат негативно влијание врз вашата благосостојба. Линиите се пресекуваат низ енергетските зони и со тоа ја нарушуваат хармонијата во организмот. Ова може да резултира со проблеми од различен степен: од помал застој во работата до поголеми загуби.

Геометриски форми

Од истата причина, ние се обидуваме да ги избегнеме работите со геометриски форми. Кругови, триаголници, квадрати и посложени фигури прикажани на ткаенината создаваат енергија во бетонски рамки. Што добиваме како резултат? Слабост, замор, недостаток на идеи и инспирација, невнимание и апатија.

Асиметрија

Работите со изразена асиметрија исто така се сметаат за неповолни бидејќи наводно го нарушуваат енергетскиот биланс во организмот. Премногу груби линии и остри агли предизвикуваат напнатост и нервоза.

Премногу тесна облека

Во тесна облека, не само што се чувствувате несигурни и воздржани, туку исто така има негативен ефект врз општата состојба на една личност. Ваквите работи ја одржуваат енергијата во рамката и ја спречуваат да избувне, па тоа прави лицето да чувствува слабост и поспаност во текот на денот.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi