Колку алкохол пиете за време на празниците? Проверете кога е премногу и кога се појавуваат знаци на зависност!

26 декември, 2020
alko

Прекумерната потрошувачка на алкохол овие празници може да биде потешка од кога било во овој период од годината. Еве неколку индикации дека вашите навики за пиење за време на празниците може да бидат поголем проблем:

 1. Имате чувство дека не можете да уживате во празниците без алкохол
  Ако мислите дека можете да влезете во празничниот дух со само неколку круга пијалоци, големи се шансите да имате проблем со алкохолот.

Сигурно има луѓе кои се борат со алкохол само во одредени средини и околности. Некои поединци може да не пијат дневно, но може да имаат физичка зависност од алкохол кога е сезоната на празници – што има негативни последици.

 1. Откривате дека не можете да функционирате без алкохол
  Некои алармантни знаци се дисфункција, на пример кога не сте во можност да извршувате нормални активности во животот без алкохол.
24sata

Овие црвени знамиња обично се видливи во вашиот секојдневен живот, на пример, ако треба да пиете пијалок со секој оброк.

 1. Се чувствувате како да ви треба пијалок за да се справите со стресорите на пандемијата
  Ако се чувствувате социјално изолирани поради пандемија во оваа празнична сезона, не сте сами. Сепак, потпирањето на алкохол за да се справите со стресот може да резултира со краткорочно задоволство, но не и на долгорочно исполнување.

Луѓето кои се во изолација или се во карантин, пијат сè повеќе затоа што се под стрес поради моменталната состојба во светот. Сепак, постојат многу активности (безалкохолни) кои можат да го зголемат природниот ендорфин и да доведат до проток на хормон, како што е одење на отворено.

 1. Пиете пред голем настан
  Ако со нетрпение очекувате пијалок, па дури и започнете „предигра“ пред празничен настан, на пример пред самиот Божиќ или пред Нова година, тоа е знак дека имате нездрава врска со алкохолот.
 2. Криете алкохол или пиете тајно и не сакате да пиете на отворено
  Нездравата приврзаност кон темата алкохол, како што е дефанзивноста при дискутирање за пиење или негирање алкохол, дефинитивно е проблем.

Комуникацијата е клучна во лекувањето на нарушувањето, бидејќи може да ја отвори вратата кон нови можности и увиди.

24sata

Ако имате тенденција да пиете скришно или да се грижите дали другите ќе ве видат како пиете, ова е алармантен знак што дефинитивно може да го зголеми ризикот од злоупотреба на алкохол.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris