Колку долго сте безбедни во просторија со заразени од Корона: Пресметајте го ризикот во домот, во бар, на работното место…

2 декември, 2020
koliko-dugo-ste-bezbedni-u-prostoriji-sa-zarazenim-od-covid-19-korona-virus-01-830x0


Да останеме надвор е побезбедно отколку кога сме во затворено и ако се најдеме во толпа, постои поголем ризик од „фаќање“ на вирусот корона отколку кога сме со едно или две лица. Го слушаме ова предупредување со месеци, исто како и она за одржување на растојание од два метра и задолжително носење маска.


Но, што да правиме ако некој од членовите на нашето семејство е заразен?


– Која би била нашата препорака е кога лицето кое е позитивно на вирусот корона мора да оди во тоалет или кујна, ходник, да носи маска и да ги избрише сите предмети што ги допрела – славини, рачка, туш … со 70 проценти алкохол

Препорачливо е храната да се остава пред вратата на заразеното лице. Според експертите има добри примери каде членовите на домаќинството ги следеле сите совети и не се заразиле, иако живееле со лице со потврден вирус на корона. Погледнете колку долго сте безбедни во просторија со заразени од корона:

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris