Колку килограми се препорачливи да се добијат во бременоста?

10 јули, 2020
Naslovna

Во текот на второто тримесечие, апетитот се зголемува кај бремените жени, што доведува до значително зголемување на телесната тежина. Сања Борас, специјалист за гинекологија и акушерство, објаснува дека токму во оваа област се случуваат најголемите проблеми.

„Бремената жена не треба да јаде за двајца затоа што тие акумулираат маснотии што можат да ја загрозат самата бременост, а подоцна, по породувањето, жените можат да станат депресивни заради вишокот тежина, што е тогаш многу потешко да се изгуби“, објаснува д-р Борас, додавајќи дека сите дополнителни килограми можат да бидат штетни – и за мајката и за детето.

Да се ​​биде со прекумерна тежина има негативен ефект врз детето, исто така – може да биде и тоа гојазно. Што се однесува до мајката, освен физичките последици (како што се водата, слабоста, уморот и болката во зглобовите), оваа состојба повлекува низа здравствени компликации како што се гестациски дијабетес и висок крвен притисок во бременоста.

Колку килограми е препорачливо за се добие во бременост?


Секоја жена ќе добие одредена тежина за време на бременоста, но колку се препорачува зависи од физичките предиспозиции на мајката на самиот почеток на бременоста.

  • Жените со оптимален индекс на телесна маса (20 – 25 БМИ) – 10 до 12 кг
  • Жените со под просечен индекс на телесна маса (под 20 БМИ) – 15 до 17 кг
  • Жените над просечниот индекс на телесна маса (25 – 30 БМИ) – 5 до 7 кг

Како да се контролира здравото зголемување на телесната тежина во бременоста?

  • Јадете здрава храна
  • Распоредете 5 оброци за еден ден
  • Не надминувајте 2.300 калории на ден
  • Умерена физичка активност
  •  

Сепак, губењето на тежината продолжува и по породувањето. Експертите посочуваат дека ригорозните диети негативно влијаат на телото на мајката затоа што трпеливоста е најголема за слабеењето.

“Постпарталниот период е многу стресен и тежок за мајката и е потребно време телото да се врати во првобитната состојба. Процесот на слабеење треба да почека најмалку три месеци по раѓањето”, рече д-р Борас.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi