Конечно докажано: Еве колкава е можноста да се заразите со Ковид во просторија со отворен прозорец

24 декември, 2020
coronavirus-49521021920-830x0

Студија: Вентилацијата го намалува преносот на кавид за 80%

Шон Фицџералд, професор на Универзитетот во Кембриџ, рече дека истражувањето покажало дека добра вентилација во затворен простор ја намалува можноста за пренесување на коронавирусот за 70 до 80 проценти.

Фицџералд е член на Кралската инженерска академија во Кембриџ и вели дека кога и да може, „проветрува или одвртува прозорци кои биле затворени со години“.

– Ако не можам да го отворам прозорецот, излегувам од собата. „Одбивам да бидам во затворена просторија што нема добра вентилација“, рече Фицџералд, како што објави ВВС.

Тој ги поддржува препораките на бројни здравствени организации редовно да се мијат рацете, да се одржува социјално растојание и маски, но додава дека вентилацијата треба да биде четвртата точка од списокот на работи што мора да се направат, „сепак, ја нема воопшто“, додаде тој

– Мојата грижа е што сè уште не стигна најстуденото време, но веќе гледам дека луѓето се забарикадираа поради студот и дека прозорците им се претежно затворени. Се плашам дека со новиот далеку позаразен вид на ковид 19, мора да разбереме дека е уште поважно сега што треба да ги одржуваме аеросолите во воздухот на неспоредливо пониско ниво – заклучи тој.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris