Конечно e потврдено колку долго корона вирусот останува на хируршките маски!

27 јули, 2020
korona na maska

Најновата научна студија откри кои места се со најголем ризик.

Најновата студија објавена во стручното списание „The Lancet“ откри дека коронавирусот живее најдолго на нерѓосувачки челик, пластика, но и хируршки маски – до 7 дена!

Студијата исто така открила дека на хартија може да остане најмногу три часа. Треба да поминат два дена за да go снема вирусот од волна и други ткаенини, а најмногу време е потребно за вирусот да исчезне од надворешната страна на хируршката маска, пренесува Yahoo. Поточно, седмиот ден е сè уште таму, иако во помали количини.

Затоа, исклучително е важно редовно да ги дезинфицирате површините со кои најчесто доаѓате во контакт, но исто така да ја носите хируршката маска само еднаш и потоа да ја фрлите, претходно завиткајќи ја во посебна ќеса.

Ако користите домашна маска од памук, исперете ја на 90 степени по секоја употреба во машината и испеглајте ја пред да ја користите следниот пат.

Сите мазни површини се сметаат за најризични, вклучително и паметните телефони, тастатури и работна површина, без оглед од кој материјал се направени.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi