Конечно спас за сувата кожа: Какао путерот е дар од Бога за сувата и чувствителна кожа на лицето, еве зошто!

27 септември, 2020
229317_kakao_ls

Што е путер од какао?

Какао путерот е бела, кремаста маст добиена од зрна какао.

Плодот, извлечен од мешунката (плод на растението какао), се ферментира, се пече и се крши за да се добие какао во прав и путер од какао. Иако двете се повторно комбинирани во создавањето чоколадни плочки, самиот путер се користи во нега на кожата, како и во производството на одредени лекови.

Kakao puter nerafinisani - Cecin Špajz - E-Shop

Кои се придобивките од путерот од какао за кожата?

1. Богат навлажнувачки крем

Какао путерот има богати навлажнувачки својства и се користи како главна состојка во многу навлажнувачи на кожата. Може да биде корисно за кожни заболувања како егзема и псоријаза.

Šta je to kakao puter | Superfood d.o.o.


2. Извор на антиоксиданси

Путерот од какао е богат извор на антиоксиданси. Тие помагаат на вашата кожа да се избори со штетите предизвикани од слободните радикали, кои се јавуваат поради изложување на сонце, пушење, загадување на воздухот и силни хемикалии. Слободните радикали доведуваат до предвремено стареење на кожата и темни и груби дамки. Какао путерот може да ви понуди смирувачко олеснување бидејќи има антиинфламаторни својства.

3. Ги избелува лузните и оштетувањето на кожата

Широко се верува дека путерот од какао може да избледи лузни и оштетување на кожата, особено стрии за време и по бременоста кај жени. Студиите потврдија дека путерот од какао нема целосно да ги отстрани лузните или стриите, но донекаде ќе го избледи нивниот изглед.