Kонсумирањето на овие три намирници ќе ја забави појавата на седите влакна

24 јули, 2020
sedi vlakna

Седата коса е неизбежен дел од стареењето. Додека најважно е гордо да ги носите вашите години, па дури и соодветно на сите промени што се случуваат во нас и на нас, многу од нив можеме да ги забавиме малку.

Многумина ќе ја обојат своето прво седо влакно, а некои ќе дозволат седата коса да ја проникне нивната природна боја и со тоа да ја истакнат мудроста и шармот.

Пушењето и стресот придонесуваат за предвремено појавување на седата коса, а исхраната исто така игра важна улога. Излегува дека одредени недостатоци на храна имаат голема поврзаност со седата коса, така што дополнувањето на вашата диета со храна богата со специфични витамини може да помогне во одржување на природната боја на вашата коса подолго.

Овие три намирници се многу вкусни и здрави, затоа ставете ги на менито што е можно почесто и одложете го непотребното бојадисување со хемикалии.

Лосос

Понекогаш е добро да се посегне кон рибини масла за сјајна, посилна коса, но тие исто така можат да помогнат во одржување на нашата природна боја на коса. Промените во нивото на хормоните можат да предизвикаат рано стареење, а лососот содржи селен, суштински минерал што помага во регулирањето на производството на хормони.

Недостатокот на витамин Д е поврзан со предвремено појавување на седа коса, а лососот и другите мрсни риби овозможуваат здрави витамини, омега-3 и протеини.

Леќа

Недостаток на витамин Б9, исто така наречен фолна киселина или фолат, може да предизвика косата да се претвори во сива боја пред да треба. Б9 е важен за производство на метионин, аминокиселина која е неопходна за бојата на косата, а исто така помага во производството на ДНК и РНК.

Црн дроб

Црниот дроб е на врвот на листата со храна што помага да се спречи избувнување на сивата коса. Црниот дроб е богат со хранливи материи кои помагаат во одржувањето на здрава и пигментирана коса, вклучувајќи витамин Б12, бакар, железо и витамин Б9.

Б12 помага со ДНК и РНК производи и работи со фолна киселина за создавање на црвени крвни зрнца, од кои сите се неопходни за одржување на здрава коса. Како што старееме, нашата способност да апсорбираме витамин Б12 од храната се намалува, а недостаток на Б12 е главниот виновник што придонесува за седа коса

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi