Короната ја расипа акцијата во кревет: Колку луѓе НЕ САКААТ да водат љубов и што прават за да ИЗБЕГНАТ однос?

13 октомври, 2020
korona-momak-devojka-1

Вирусот ги расипа работите во спалната соба

Без оглед на тоа колку короната влијаела на секој сегмент од нашите животи, не треба да трошиме зборови, па затоа не е ни чудо што нејзиното лошо влијание стигнало и до спалната соба.

Имено, вирусот значително влијаеше на сексуалните навики на луѓето и постои јасна тенденција за паѓање на либидото.

Едно британско истражување во кое учествувале 2.559 припадници на двата пола, покажало дека дури 55% од луѓето мислат дека повеќе нема да бидат заинтересирани за секс!

А, колку опаѓањето на сексуалната желба доби замав за време на Ковид 19 најдобро покажува фактот дека неверојатни 41 процент од испитаниците прават се што ќе помислат… да се направат непривлечни за своите партнери! Да, добро прочитавте, а тоа вклучува избегнување туширање (?) и облекување повеќе слоеви облека.

Околу 29 проценти од луѓето користат ТВ или видео игри за да имаат изговор да не имаат секс.

Експертите наведуваат дека падот на либидото е нормална работа, особено во време на зголемена изолација, но некои податоци се доста загрижувачки.

Повеќе од половина од испитаниците признале дека се чувствуваат нервозни, па дури и вознемирени кога нивниот партнер сугерира секс, а 27% од испитаниците рекле дека се срамат од своето тело.

„Ниското либидо, како и другите форми на сексуални проблеми, може да биде вистинско табу. Луѓето се срамат да изразат како навистина се чувствуваат затоа што се плашат дека ќе бидат осудени, особено кога има голем притисок врз луѓето да имаат секс без прекин, а тоа е особено точно за младите“, објаснува сексуалната терапевтка Кетрин Хартлајн. :

Најголем фокус е на тоа што треба да сакаме и што се смета за нормално, но кога станува збор за сексот, нема „нормално“. Сите имаме различни пориви и желби.

Дека губењето на либидото стана сериозен проблем, покажува и фактот дека Британската здравствена служба (NHS) посвети посебен дел на ова прашање на својата веб-страница.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum