Лана Дел Реј повторно стана русокоса, а таа користеше техника што можете да ја пробате дома

15 мај, 2020
Naslovna

Уште од кога се појави на музичката сцена во 2011 година, Лана Дел Реј нè воодушеви со своите меланхолични балади, но и со нејзиниот посебен ретро-шик стил. Оваа девојка, за која се вели дека е комбинација на гламурозна Присила Присли и необична девојка од Калифорнија, посвети посебно внимание на изгледот на косата што се менуваше со текот на времето. Обожавателка на нежни бранови, Лана избра фризури кои не потсетуваат на златното доба на Холивуд, и беше склона да експериментира со боите на косата. Од руса до огнена црвена коса, Лана последниве години реши да биде бринета, но до неодамна кога мораше да се грижи за својата боја на коса самостојно во изолација во нејзиниот дом.

Имено, за да се ослободи од растот, оваа американска пејачка прибегна кон природен метод на осветлување на косата со помош на лимон, и така, во отсуство на избор, се врати во русокосо издание.

„Кога немате друг избор освен да станете повторно русокоси затоа што Кевин Трејси и Јакоб се отсутни и единственото нешто што морам да го покријам мојот раст за девет недели се лимоните“, напиша Лана на својот Инстаграм профил под фотографијата на која се гледа резултатот од третманот.


И исходот се чини дека ги воодушеви нејзините следбеници, од кои некои претпочитаат да ја видат Лана во русокосо издание.

„Ако останете русокоса, ќе работам понапорно на училиште, ветувам“, „Лана е убава“, „Вие сте толку убави“, се некои од коментарите. Неколку следбеници го нарекоа изгледот на Лана како ангелски, и тие беа охрабрени да го сторат тоа со прикажување на ангел на маската на мобилниот телефон на Лана.

И, исто така можете да ја осветлите косата со лимон

Лекување на вашата коса со сок од лимон е еден од најпознатите природни методи за осветлување на косата, за што ви е потребен свеж лимон, шише со спреј и цедилка. Ако вашата коса е подолга, можете да користите и повеќе лимон. Исцедете лимон во сад и измешајте го добиениот исцеден сок со половина чаша топла вода, осигурувајќи се дека има повеќе вода во растворот отколку сокот од лимон. Истурете го растворот преку цедилка во шише за прскање и рамномерно испрскајте го по целата должина на косата.

Магијата на осветлување ќе се случи кога ќе ја изложите косата искапена во сок од лимон на сончевите зраци. Затоа, нанесете крема за сончање со фактор и изложете ја косата намачкана со лимон на сончева светлина еден час или два часа.

После оваа фаза, која можете слободно да ја поминете на балконот со вашиот омилен пијалок, измијте ја косата и користете малку трик за уште подобар резултат. Наместо да ја исплакнете со водата, можете да користите чај од камилица, чии цвеќиња од камилица содржат апигенин, флавоноидна жолта боја што дополнително ја осветлува косата.