ЛЕКУВАЈТЕ ГЛАВОБОЛКИ БЕЗ АПЧИЊА: Сите ги имате овие тајни состојки во домот

11 октомври, 2020
4844-glavobolja

Главоболките влијаат и на млади и на стари лица, тоа е акутна хронична главоболка и најчесто се јавува на возраст од 25 до 35 години и често не е предизвикана од болести, туку од патогени микроорганизми кои се дел од секојдневниот живот. Скоро секое домаќинство има барем еден лек за главоболка во нивната семејна аптека.

Но, прекумерното голтање апчиња не е здраво, а некои природни состојки и методи можат да излечат главоболки. Иако многумина сметаат дека спиењето е корисно кога станува збор за главоболки, експертите сепак мислат поинаку.

Според студијата на Универзитетот во Тексас, 79 проценти од луѓето кои страдаат од главоболка се склони на болка ако останат премногу долго во кревет. Но, наместо да спиење, добро е да опуштање, барем на еден час, во кој ќе се посветите на драстично намалување на производството на стресни хормони кои предизвикуваат главоболки, објаснува д-р Јакоб Тејтлбаум, автор на „Cause, Real Cure“.

Тој исто така советува да за престанување на главоболката, да го правите она што го сакате, било да е тоа пешачење, пливање, вежбање или читање. Покрај тоа, храната што ја консумирате е важна.

Мандарина

Ароматичната мешавина од мандарина го смирува централниот нервен систем, ја релаксира напнатоста на вратот и мускулите, но мандарината е овошје кое не е секогаш достапно, но можете да користите есенцијално масло кое подеднакво ефикасно ќе ги смири главоболките, велат експертите од Универзитетот Стенфорд.

Ѓумбир

Половина лажица ѓумбир во вашата дневна исхрана, исто така, ќе излечи хронични главоболки во рок од една недела, ветуваат експертите од болницата Меморијал Манчестер. Содржи ѓумбирол, кој има силна моќ во борбата против воспалението слично на аспиринот. Добро е да се направи чај од ѓумбир, а може да се користи и како зачин во храната, одлично оди со супи, ориз и разни сосови.

Спанаќ

Честа причина за главоболки е крвниот притисок, а спанаќот е корисен затоа што го намалува, а тоа доведува до прекинување на главоболката. Спанаќот може да се јаде суров, како салата, а исто така е одличен во комбинација со компири, од него може да се подготват разни сосови, а тој е одличен сојузник во борбата против досадните главоболки.

Јогурт

Недостаток на калциум исто така може да создаде главоболка, а наместо да посегнувате по некои капсули, јогуртот е подобра опција. Пијте една чаша од овој пијалок и надополнете го недостатокот на овој минерал со него.

Лубеница

Многумина дебатираат дали лубеницата е овошје или зеленчук, но сите експерти се согласуваат за една работа: лубеницата е одличен извор на минерали и вода кои се неопходни за хидрирање на организмот, што исто така може да придонесе за намалување на главоболката.

Кафе

Многумина не можат да го замислат почетокот на денот без него, а тоа често се конзумира во текот на остатокот од денот. Со кафето не треба да се претерува, но две чаши од овој пијалок богат со кофеин придонесуваат за исчезнување на главоболката. Верувале или не, кафето работи исто толку добро, ако не и подобро, од добро познатата дрога на која многумина честопосегнуваат.

Бадеми

Ова е уште една храна која е богата со магнезиум. Тие можат да послужат како здрава ужинка, а можат да бидат и ваш сојузник во борбата против главоболките. Неколку бадеми на ден спречуваат главоболки, а храната богата со магнезиум вклучува банани, суво овошје како кајсии, авокадо, ориз и индиски ореви.

Компир

Оваа храна е достапна во скоро сите домаќинства, а многумина не се ни свесни за позитивниот ефект на компирот во борбата против главоболките, кои често се јавуваат поради дехидрација. Компирот може да се подготви во безброј варијанти, а тој е добар сојузник дури и по бурни ноќи бидејќи помага при мамурлак.