Летни трендови за боење на косата – малку боја за голем makeover

26 мај, 2020
42291-kose_naslovna

Летото е пред нашите врати, а на многу девојки омиленот место за подготовка за летниот период не е во теретаните или во солариумите туку во фризерските салони. Во продолжение ви даваме мала инспирација како да го освежите иследот и да постигнете нов кул изглед.

Прамени, омбре, балајаж, флембојаж….Трендовите на бојадисување на косата се менуваат од сезона во сезона и тешко е да се држи чекор со најновите техники. Но онаа техника кја никогаш нема да замре е бојадисување на косата во светли нијанси за време на летниот период. Сите девојки сакаат посветол и исончан изглед. Експертите предвидуваат три тренда кои ќе бидат најбарани во фризерските салони:

Крупни прамени околу лицето

90-тите се вратиа – не само во модата и косметиката, туку тој тренд се врати и во техниките на бојадисување и обликување на косата. Еден од најголемите трендови во тоа време биле крупните светли шипки. Овој тренд го обожаваат ѕвеџдите и инфлуенсерките па така трендсетерката Британи Хавиер се одлучи за прамени со драстчен котраст, но вие може да ги осветлите шипите са само неколку нијанси како што тоа го направила Карли Бабел.

Бронде

Кајли Џенер е позната по своето често експериментирање со косата. Не ретко се случува да нејзиниот изглед сакаат сите да го копираат, а ова лето Кајли не се одлучи за розева или плава коса туку за медена боја која сите ја обожаваме.Точното име на обаа боја е бронде осносно комбинација од смеѓа и плава коса. Оваа боја во момент ќе го освежи вашиот изглеедди ќе внесе топлина на вашиот тен.

Бледоплава

Платинесто плава или скоро белата нијанса веќе не е ин. Сега таа е заменета со таканаречената „бледоплава“ нијанса која во себе има многу потопли тонови отколку платинестата плава, а сепак не е непривлечно жолта. Најдобар пример за оваа нијанса е Софи Тарнет, на која одлично и стои во комбинација со бледиот тен. Меѓутоа овој тренд е многу благодарен бидејќи одлично им стои на сите без разлика на тенот и бојата на очите.