Лицето е огледало на мозокот, ноктите го откриваат проблемите со внатрешните органи: Вака ќе препознаете болести пред симптомите!

25 јули, 2020
Annotation 2020-07-25 151505

Ајурведската медицина со децении нè учи како да го откриеме процесот на заболување пред да се појават јасни симптоми. Оваа наука тврди дека со откривање на раните симптоми на нерамнотежа и болка, можно е да се утврди природата на следните реакции на организмот.

На Запад, зборот “дијагноза” обично значи идентификација на болеста по нејзината манифестација. Во Ајурведа, сепак, дијагнозата се однесува на континуирано постепено набудување на интеракцијата помеѓу редот (здравјето) и нарушувањето (болест) во организмот. Процесот на болеста е интеракција помеѓу ткивата во телото и неговите својства. Откако ќе ја разберете природата на оваа нерамнотежа, можете да користите лекови за да ја вратите рамнотежата во нормала.

Ајурведска дијагноза

Секојдневното набудување на пулсот, јазикот, лицето, очите, ноктите и усните се суптилни индикатори со кои може да се открие кои патолошки процеси се одвиваат во организмот, кои органи се оштетени и каде се акумулираат токсините.

Ајурведа вели дека пациентот е жива книга и за да се разбере неговата физичка состојба, оваа книга треба да се чита секој ден.

Дијагноза на лицето

Лицето е огледало на умот. Постојат линии и брчки на лицето. Ако има нарушување или болест, вашето лице тоа ќе го покаже. Внимателно набудувајте го лицето во огледалото и видете што ви кажува:

Хоризонталните брчки на челото укажуваат на вашите длабоко скриени грижи.

Вертикалната линија помеѓу веѓите од десната страна укажува на сузбивање на емоциите, што влијае на црниот дроб.

Вертикалната линија помеѓу веѓите од левата страна покажува проблеми со слезината.

Кога долните очни капаци се отечени, тоа укажува на проблем со бубрезите.

Промена на бојата (најчесто црвенило) на носот или образите е исто така поврзано со бубрезите и значи дека телото не апсорбира железо или фолна киселина, а варењето не функционира правилно.

Дијагностика со помош на усните

Како и другите делови од телото (јазик, нокти, лице, очи), усните ја рефлектираат здравата или болната состојба на различните органи. Обрнете внимание на големината, формата, површината, бојата и контурата на усните:

Ако усните се суви и груби, тоа укажува на дехидрираност. Нервозата и стравот исто така можат да предизвикаат суви, трепетни усни. Во анемија, усните се бледи. Како резултат на хронично пушење, усните стануваат кафеави.

Ако има светло кафени дамки на усните, тоа укажува на лошо варење или присуство на паразити во дебелото црево.

Со жолтица усните стануваат жолти, а со проблеми со срцето поради недостаток на кислород, усните стануваат сини.

Што откриваат нашите нокти

Според Ајурведата, ноктите се нуспроизвод на коските. Погледнете ја големината, формата, површината и обликот на ноктите. Погледнете дали се флексибилни, меки, нежни или кревки:

Ако ноктите се суви, кукасти, груби, лесно кршливи, тоа значи дека болеста преовладува во телото.

Долгите линии на ноктите укажуваат на слаба апсорпција на храната во дигестивниот систем. Попречните жлебови на ноктите укажуваат на лоша исхрана или напредни болести.

Понекогаш ноктите се конвексни, како тапани. Оваа состојба на ноктите укажува на слабост на срцето и белите дробови.

Кога ноктот е заоблен, така што може да задржи капка вода, тоа укажува на недостаток на железо. Белите дамки на ноктите укажуваат на недостаток на цинк или калциум.

Бледите нокти укажуваат на анемија.

Преголемото црвенило на ноктите укажува на вишок црвени крвни клетки.

Жолтите нокти укажуваат на слабост на црниот дроб или жолтица.

Сините нокти укажуваат на слабо срце.

Секој прст има врска со одреден орган:

палецот е поврзан со мозокот и черепот,

показалецот – со белите дробови,

средниот прст е поврзан со тенкото црево,

домалиот – со бубрезите,

малиот прст – со срцето.

Белите дамки на малиот прст укажуваат на таложење на калциум во бубрезите. Ако има бели дамки на показалецот, тоа укажува на акумулација на калциум во белите дробови.

Дијагноза со набљудување на очите

Прекумерното трепкање укажува на длабока скриена нервоза, вознемиреност и страв. Опуштениот горен капак означува чувство на несигурност, страв, губење на самодовербата.

Испакнатите очи укажуваат на дефект на тироидната жлезда. Ако очите се бледи, тоа укажува на анемија. Ако белата материја е жолта, се појавува слабост на црниот дроб.

Обрнете внимание на бојата, големината и формата на зеницата. Ако имате бел круг околу зеницата, тоа укажува на вишок на сол или шеќер. Во средната возраст, ова може да биде знак на стрес. Ако белиот прстен е многу истакнат и многу бел (особено во средна возраст), тоа укажува на дегенерација на зглобовите. Ако исчезнат сами, тоа веројатно било болка во зглобовите и артритис. Кафено-темни дамки на зеницата укажуваат дека цревата не можат да апсорбираат железо.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi