15 незгодни секс ситуации, додека трае корона панедимијата!

2 мај, 2020
download

Имате желба за секс? Или не сега? Или воопшто немате? Кој од вас не може да одлучи во овој момент? Погледнете ги 15те најчести сексуални ситуации што се случуваат или ќе се случуваат на сите нас за време на оваа корона криза.

Постојат многу малку области во животот кои не се засегнати од оваа криза. Сексот, интимноста и страста не се исклучок. Исто како и сите други емоции, тие во моментов се „надвор од вистинскиот пат“ заради стресот предизвикан од оваа непријатна ситуација. Нашите сексуални чувства полудеа и нашите навики се променија.

Желба 24/7

Имате постојана желба за секс. Без разлика дали живеете на различно место од партнерот или едноставно имате повеќе време и простор за секс, секој што сега има желба за секс има бројни можности темелно да го практикува.

Вие мастурбирате бескрајно – од здодевност

Ах, самоуверено .. добро поминато време за многумина од нас. Бидејќи имаме многу време и го поминуваме дома, не е премногу изненадувачки што луѓето мастурбираат. Дали мастурбирате за време на паузата од работа…? Зошто да не ?! Плус, ако имате проблем да спиете или да се концентрирате…Што чекате?

Ви се здосади од мастурбирање

Од друга страна, можноста да се задоволувате со часови е веќе здодевна. Или, после неколку недели изолирање, соло-сексот ве исцрпи толку многу што целата љубов ја нема.

Стресот и преоптоварувањето се помоќни од желбата за секс

За многу луѓе стресот, депресијата, стравот или другите психолошки последици се толку распространети што едноставно немаат повеќе желба за секс или самозадоволување.

Сексот не е добар за вас сега како порано

Дури и кога имате секс сега, не можете да уживате како што треба, затоа што вашите мисли секогаш се на друго место.

Едноставно немате волја

Вие планирате да мастурбирате пред спиење и потоа наместо тоа ќе го земете вашиот мобилен телефон и ќе се обидете повторно да сфатите на пример што се случува на TikTok.

Вашиот сексуален живот е сега под вашиот покрив… Зошто да не?

Живеејќи постојано со вашиот партнер значи дека имате бесконечни опции за утрински секс, попладневен секс, спиење заедно во попладневните часови и сè друго на репертоарот на наречен секс. Ова може да биде многу забавно!

Разочарани сте затоа што немате секс постојано со партнерот

 Ако вашиот партнер и вие имавте различни „сексуални периоди“ пред пандемијата, односно едниот претпочита наутро, а другиот во вечерните часови …Се надевате во првиот момент: „Сега сме заедно цело време дома и конечно ќе најдеме заеднички сексуален ритам“. Кој не ги исполни тие очекувања, ова може да биде фрустрирачки ..

Се чувствувате тотално „непривлечно“

Неизмиена коса, стар џемпер за по дома, без шминка – има ли нешто повеќе да се каже?

Повеќе ви фалат допирите, отколку сексот

Многу луѓе сега доживуваат недостаток на интимност и тоа не е од сексуално природа. Галење, гушкање, близината со друга личност… Сè недостасува е повеќе од секс.

Сфативте неколку неверојатни работи за сексот во вашата врска

На почеток со нетрпение очекувавте да имате секс дома и да имате повеќе време за себе и за добар секс? И тогаш забележавте дека повеќе не копнеете по партнерот толку многу? И тоа многу подолго отколку што трае оваа пандемија? Можеби не живеете со него, но сфаќате дека не не ви недостига да имате секс со партнерот, а можеби тоа го сакате со некој друг?

Научивте нешто ново за вашите желби

 Побарувачката за порно за време на кризата со корона вирусот не порасна без причина. Откривањето дека сакате да пробате нешто ново може да ви ја зголеми возбудата.

Вие сте поемотивни и овие чувства се многу поинтензивни

Под овие „стресни“ околности може да се појават засилени емоции. На пример, одеднаш вашиот платонски пријател може да стане сексуален партнер со кого ќе имате жесток секс.

Не сте направиле никакви промени во вашиот сексуален живот

Веројатно сте прочитале сè досега и не сте се нашле во ниеден пример – кул! Во најдобар случај, една работа помалку на која треба да размислите.

Секој ден доживувате нешто поразлично (и сексуално)

Бидејќи сè брзо се менува, исто така и вашето искуство за секс. Затоа, не грижите се ако едниот ден сте возбудени, а тоа не е случај следниот ден. Многу е веројатно дека сте поминале или ќе ги поминете сите горенаведени примери. Како и да е: полека, ден по ден…