4 причини зошто мажите во брак престануваат да комуницираат: Еве како да им помогнеме да се отворат!

17 јули, 2020
brak

Никогаш не престанувајте да зборувате во брак, истакнуваат експертите

Комуникацијата е еден од најважните фактори за успешен брак. Кога паровите имаат здрав разговор, тоа не само што ја зајакнува нивната врска, туку ги решава и сите проблеми што се закануваат да го уништат нивниот среќен брак.

Но, кога комуникацијата во брак згаснува затоа што сопругот решил да престане да зборува со својата сопруга, тогаш проблемот е потешко да се реши.

Еве 4 вообичаени причини зошто мажите во брск престануваат да комуницираат

Биолошки разлики меѓу мажите и жените

Мажите биле различни од жените уште од античко време. Жените биле чувари на огништето, а мажите ловци и воини. Жените продолжуваат да претпочитаат разговор, додека мажите заклучоци.

Само прочитајте ја е-поштата испратена од жени и споредете го бројот на зборови со оние што ги испраќаат мажи. Ова е начинот на кој сме изградени биолошки и невролошки – жените сакаат да решаваат проблеми, додека мажите на свој начин решаваат проблеми или работи за кои мислат дека се проблеми.

На жените им треба одлука и треба да ги „разработат работите“. Тие ги избегнуваат проблемите што ги прават жените нервозни. Избегнувањето е честа појава кај мажите. Жените се многу подостапни и бараат одговори за да ги смират нервите.

Интересното видео на YouTube на Марк Гунгор – „Приказна за два мозоци“ – е вистински пример за разликата помеѓу половите. Во основа, не можеме да очекуваме мачка да лае повеќе отколку што можеме да очекуваме куче да мјаука. Тоа е во природата на ѕверот.

Различни стилови на комуникација

Ако жената е агресивна во својата фрустрација да реши проблем и вика да го привлече вниманието, можете да бидете сигурни дека станува збор за „тивко насилство“. 

Партнерот, од друга страна, одговара како желката – се повлекува во нејзината обвивка. 

Вирџинија Сатир, познат психотерапевт – кој важи за мајка на семејна терапија – има дефинирано четири стилови на стрес: обвинувачки, кукавички, супер-рационален и импулсивен.

Првиот вината ја префрла на другите. Кукавичкиот е покорен и подреден на другиот, обидувајќи се да најде начин да се избегнат кавги. Супер рационален избегнува чувства и расправа со разум и логика. И импулсивниот бара нешто друго за да разговара.

Време

Времето е сè во животот – да знаете кога да се држите цврто и кога да престанете. Последното нешто што сакате да го направите е да прашувате или да се жалите во моментот кога патнерот ќе влезе во домот после напорната работа.

Има време за сè – време за раѓање, време за смрт и во случајов, време за дебата. Последното нешто што треба да го слушне кога ќе дојде во неговиот дом, семејството и негата омилена софа, се некои негативни вести или реакции што можат да чекаат за вечер или подобар момент. Ако скокнете во моментот кога му треба одмор или воздишка, тој може да стане лут и агресивен.

Користете ја вашата добра интуиција за да знаете кога да разговарате со него.

Потеклото на семејството

Секој од нас влегува во врска со некое минато. Кои беа нашите модели на здрави врски? Како нашите родители го решија конфликтот? Што научивме за љубовта? Треба да ги разгледаме и разбереме сите овие проблеми со цел да научиме да живееме во врска.

Ако пораснавте во дом каде мајка ви била глава на домот, а вашиот татко никогаш не поставил граници и само се грижел за нејзините желби и потреби, тогаш е веројатно дека ќе го сторите истото. Ако вашиот татко беше подоминантен во вашето семејство, можете да ја преземете истата улога како и вашата мајка.

Важно е да се напомене дека момчињата растат различно од девојчињата. На момчињата честопати им се вели да не плачат и да не се плашат.

„Само девојките плачат. Ако сакате да плачете, ќе ви дадам нешто за што ќе плачете.”

„Тие се срамат од своите чувства, па така во раните години од животот учат да се одвојат од своите емоции. Полесно е да се зборува за фудбал или риболов отколку да се покажуваат чувствата.”

Еве неколку совети како да му помогнете да се отвори:

Пронајдете момент кога нема пречки што може да ви го отежнат комуникацијата

Бидете свесни дека вашиот сопруг сака да се опушти и изберете го моментот кога тој е подготвен да разговара.

Ако имате мали деца, почекајте да одат во кревет и замолете го вашиот партнер да најде одредено време да разговара.

Користете пораки „ЈАС“ наместо „ТИ“

Има пет дела, сите пораки со  „Јас“ кои се самоодговорни изјави, вклучувајќи:

• Твојата перцепција: она што го гледате или слушате (“Кога те слушнав минатата како им викаш на децата …”)

• Твоите чувства: лутина, тага, фрустрација, итн. (“Се чувствував луто и вознемирено)

• Твоето толкување: она за што се прашувате, фантазирате, размислувате, претпоставувате или замислувате („Замислував дека не ти требаше време да ја слушнеш нивната страна од приказната и во тој момент стана неактивен)

• Твоите потреби: вашите желба и желби („Ми треба повеќе разбирање од тебе кога има проблем.“)

• Договор: договор со кој се обврзувате за да соработувате (“Можеме ли да се согласиме да бидеме чувствителни на нивните потреби наместо да скокаме на заклучоци?”)

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi