5 алармантни изјави на сопругот: Ова е знак дека живеете со силеџија!

13 јули, 2020
izjavi

Насилник е личност која, преку заплашување, психолошки и физички притисок, ја принудува жртвата да го направи она што го сака. За да прекинете секакви односи со силеџија, треба навреме да ги препознаете алармантните сигнали.

Аларм дека живеете со силеџија:

1. Никогаш не сум сретнал некој како тебе.

 После тоа, тој започнува да зборува за своите бивши, кои изгледа дека се „најлошите“ жени на планетата.

2. Јас сум лут затоа што тоа е твоја вина.

Не го разбудивте на време на работа, не го направивте неговиот омилен ручек, не му го купивте омилениот бренд на пиво … Во секој случај, ти си виновна затоа што направила нешто и го предизвика за да ве удри.

3. Љубоморен сум затоа што многу те сакам!

 Многу жени веруваат дека љубомората е манифестација на љубов, а всушност тоа е манифестација на непочитување кон партнерот, неможност да се справи со сопствените комплекси. Ако вашиот партнер постојано го проверува вашиот телефон, ги прислушува вашите разговори и го следи секој ваш потег на социјалните мрежи, тоа значи дека тој извршува психолошки терор врз вас.

4. Како не се сеќаваш на тоа? Ти кажав илјада пати!

Класична манипулација. Целта е да се чувствувате заборавени, безвредни и немоќни.

5. Никогаш нема да успееш, нема потреба да пробуваш!

 Ова е омилена фраза на насилникот, со помош на која тој се обидува да го девалвира идентитетот на својата жртва. Ако жената е слаба и лесна за манипулирање, таа брзо ќе се согласи со нејзиниот сопруг – таа ќе се смета за бескорисна.

Ако живеете со силеџија, насилник, од него ќе слушнете: „Не мора да одиш на интервју за работа, во секој случај нема да ја добиеш“. “Нема потреба да се земеш возачка дозвола кога не си за во автомобил!” итн.

Постојат голем број на фрази што партнерот ги користи за да ве манипулира, да ве задржува и да доминира. Ако се чувствувате непријатно во врската или бракот, треба да побарате стручна помош за безбедно да ја напуштите врската или бракот.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi