9 начини да внесете авантура во сексуалниот живот без перверзии!

23 септември, 2020
seks

1. Разговор за фантазии

Споделувањето сексуални фантазии со партнерот е добар начин да го подобрите вашиот сексуален живот, дури и ако започнете да зборувате за тоа како вообичаено имате секс. Слободно вклучете ги најмалите детали во приказната, а исто така можете да зборувате за нешто што сè уште не сте го направиле и би сакале да пробате.

2. Гледајте порно заедно

Ако ви недостасува инспирација, можеби ќе уживате во гледањето на други луѓе како имаат секс, па дури и може да добиете идеја.

3. Направете список на работи што сакате / не сакате / можеби сакате

Знаеме, правењето список не е најсексапилната работа на светот, но ваква листа може да ве натера да размислите што сакате и што сакате да промените во вашиот сексуален живот. Запишувањето на вашите желби ќе ви олесни да ги споделите со вашиот партнер, а кога ќе ги споредите своите списоци, можеби ќе бидете изненадени.

4. Пробајте едноставни секси разговори

Некои луѓе сакаат да зборуваат за време на секс, додека други сметаат дека е непријатно, но ако не сте го пробале, никогаш нема да знаете како би било за вас. Ако не сте сигурни како да започнете, добра идеја е да му кажете на вашиот партнер што сакате кога тој работи за вас или што сакате да прави.

5. Исклучете некои сетила

Обидете се со едноставни работи, како што се покривање на едни со други очи со шал или шал, така што другата личност не гледа и не знае што да очекува. Покрај тоа, вашите други сетила ќе се изостри, така што ќе доживеете секс многу поинаку од вообичаеното.

6. Масирајте го вашиот партнер или нека ве масира

Разгалете се. Запалете свеќи, купете мирисно масло и уживајте во играта на сетилата. Можете да се препуштите на задоволството во рацете на вашиот партнер, и ако сте таа што масирате, набveудувајте како вашиот партнер реагира на она што го правите.

7. Променете ја локацијата

Не мора да имате секс само во кревет. Обидете се да имате секс на стол, тоа ќе донесе нови работи во позите на кои сте веќе навикнати.

8. Користете вибратор за време на секс

Без разлика дали веќе користите сексуални играчки кога сте сами или воопшто не ги користите, обидете се да вклучите вибратор за да имате секс со вашиот партнер. Дури и светлосни вибрации на одредени места може прилично да ја загреат атмосферата.

9. Пробајте лесен БДСМ

Добро, рековме без перверзии, но БДСМ не мора да значи синџири и камшици. Партнерот може да го врзете и со свилена шамија или парче облека. Можете лесно да се погазите по нозете или задникот за да видите како ви се допаѓа. Без разлика дали сакате да завладеете над вашиот партнер или да му се предадете на неговата контрола, започнете лесно и запомнете: можете да застанете секогаш кога ќе се чувствувате непријатно.