Ако не сте задоволни од вашиот сексуален живот, ОБИДЕТЕ се со ‘СВЕСЕН СЕКС‘: НОВИОТ ТРЕНД ЗВУЧИ ИНТЕРЕСНО!

26 септември, 2020
наслов секс

Во последно време многу се зборува за нешто што се нарекува „внимателен секс“. Прво истраживме зошто воопшто постои ваква новина сега, и објаснувањето ќе биде блиско (се надевам и корисно) за сите оние кои, како што велат, тешко можат да излезат од сопствените мисли. Знаете кога правите нешто и размислувате за нешто сосема друго. Особено ако тоа е второто нешто што ве спречува да уживате во првото, а првото е сексот …

Свесен секс, внимателен секс, фокусиран секс, за да можеме некако да го преведеме тој израз, но можеби сè уште не сме многу јасни за што точно станува збор. И треба да ни биде јасно и треба да го практикуваме тоа, не само разни сексуални гуруа и терапевти, туку и психолози. Па, да видиме во што е всушност поентата.

Терапевтите постојано повторуваат дека не треба да носиме секојдневни проблеми и емоционален багаж во спалната соба за да не влијаеме на нашето сексуално задоволство, без разлика дали сме свесни за овој ефект или не, но овој совет за многумина е многу тешко да го послушаат. И така, осмислениот секс е дизајниран. Веќе е јасно од името дека ваквиот секс има врска со внимателност, практика на одржување внимание на активноста што ја извршуваме во моментов, а која, според поборниците на оваа техника, има бројни позитивни ефекти, а намалувањето на стресот е само едно од нив.

– Внимателниот или свесен секс е практика на присуство во физички, емоционални, психолошки и еротски процеси во телото и стана практично решение за многу проблеми поврзани со сексот. Може да ни помогне да се исклучиме од негативните мисловни обрасци и да се вклучиме во чувствата што ги доживува нашето тело во сегашноста “, објасни на Вуж, едукатор и тренер за блискост Џорџија Грејс

Психологот и сексуална терапевтка Аманда Мејџор вели дека овој вид на секс може да помогне во решавањето на склоноста да се „справувате“ со други работи за време на сексот – секојдневни проблеми, изглед на вашето тело, размислување за некој друг, па дури и искушение да му пристапите на сексот како активност насочена кон една единствената цел. Таа објасни и како треба да изгледа таков секс.

– Треба да бидете љубезни кон себе, фокусирани на она што се случува и да се чувствувате добро за сето тоа, и да го забележите тоа. Не размислувај за други работи, исклучи ги. Искорени ги мислите за домашните обврски и проблемите на работа и размисли што правиш само и како се чувствуваш за тоа. Не лутајте, фокусирајте се на вистинските сензации – објаснува Мејџор, кој работи со британската компанија Relate, која нуди услуги за поддршка на врски, вклучително и сексуална терапија.

Нејзината поддршка е поддржана од истражување кое поддржува внимателен секс. Една студија од 2019 година објавена во „џурнал за секс и брачна терапија“ открива дека „оние кои практикувале фокусиран секс биле позадоволни од своите односи и сексуален живот и имале подобро самопочитување“, а вниманието игра особено важна улога во женското сексуално задоволство, што можеби не е изненадувачки. Ова беше особено точно за ублажување на сексуалниот стрес и вознемиреност, за зголемена емпатија и разбирање и за поголема поврзаност со телото и партнерот.

Како што се испостави, фокусирањето на задоволството, исто така, работи на негово зголемување.

– Внимателно доживување на чувствата може да ви го олесни патот до задоволството. Кога ќе станете свесни за задоволството, ќе се чувствувате поприсутни и ќе станете свесни за динамичните сензации што се случуваат во вашето тело. Сексуалното внимание може да ви помогне да го регулирате вашето тело, и ако сте во врска, може да ви помогне да се усогласите едни со други “, рече Грејс.

Овој концепт беше истражен во нејзиниот говор на ТЕД, моќта на свесниот секс, од експертката за тантризам Дијана Ричардсон, која објасни дека свеста постигната преку оваа практика ги зајакнува односите и интимноста и дека тоа се однесува на сите видови љубовни врски, без оглед на сексуалната ориентација или родовиот идентитет. Исто како и Џорџија Грејс, таа верува дека паровите кои се соочуваат со несовпаѓање на желбите или способност да постигнат чувство на задоволство со помош на овој начин на водење љубов, ќе ја подобрат ситуацијата во спалната соба.

Како што објаснува Грејс, свесниот секс им помага на партнерите да градат возбуда и да достигнат оргазам, но исто така има ефект и на зајакнување на целокупната самодоверба, што е клучно за факторот на задоволство. Обучувачот исто така вели дека не е потребен партнер за практикување на оваа практика.

– Понекогаш е уште покорисно да започнете сами. Можете да го направите ова со посветување време и простор на самозадоволство без цели и стимули; почувствувајте ја сензацијата од глава до пети, без брзање или агенда – објаснува.

На прашањето како всушност да започнете да вежбате секс со внимание, Грејс одговара дека, без разлика дали станува збор за соло искуство или искуство за двојка, треба да се започне со едноставни техники. Целта првично треба да биде да се подигне свеста за моделот на дишење, а потоа да се започне со истражување на различните сензации кои предизвикуваат различни видови допир и стимулација.

View this post on Instagram

Two souls don’t just find each other by accident.

A post shared by Les Parisiennes du monde (@lesparisiennesdumonde) on

– Ако истражувате сексуално внимание како двојка, можете да истражите каква било пракса што ќе ја правите сами заедно. Споделете неколку внимателни вдишувања, создадете простор каде што се чувствувате сензуално и непречено, зјапајте се во едни со други додека дишете. Ако не ви е пријатно, погледнете надолу и затворете ги очите и вратете се кога сакате – објаснува Грејс како да започнете.

Нејзиниот главен совет, зачуван за крај е: бидете љубопитни.

– Колку повеќе сте љубопитни, толку е помала веројатноста да му пристапите на сексот како средство за да постигнете чисто физичко задоволување.

Ако ви треба повеќе практичен совет, го истражувавме и тоа.

1. Зборувајте за тоа – пред, после и за време на времетраењето

Сè ќе оди многу „помазно“ ако прво зборувате за сè и ако се согласите „во движење“, барем додека не вежбате малку на овој нов начин на водење љубов за вас. Иако разговорот можеби на почетокот не ви изгледа како секси идеја, вокализирањето на вашите желби и потреби ве овластува, а чувството за зајакнување ја отвора вратата за слобода и задоволство. Покрај тоа, разговорот за секс ве одржува фокусирани на моментот, на вашето тело и на вашиот партнер. Можете наизменично да опишувате што само се случува и како се чувствувате за тоа, и може да изгледа возбудливо. Не треба да „зборувате валкано“ или да користите туѓ начин за изразување. Наместо тоа, бидете искрени.

 2. Исчистете го вашиот ум

Мислите што ви се вртат во главата и немаат никаква врска со тоа што само се случува, ви го одвлекуваат вниманието и го намалуваат искуството. Иако можеби изгледа најдобро да го оставите вашиот ум интуитивно да ве води низ сексуален чин, тоа всушност може да биде контрапродуктивно. Наместо тоа, започнете со концентрација на дишењето. Ова ќе работи слично како и другите практики на фокусирање на внимание, ќе ги скроти вашите мисли. Обрнете внимание на сензациите во вашето тело, на целото тело почнувајќи од прстите и користете ги своите сетила за да набудувате што се случува. Кога мислите ќе се појават, и ќе се појават, не застанувајте на нив, оставете ги да поминат и да се вратат во сегашниот момент. Фокусирајте се да останете присутни со вашиот партнер, размислувајќи само за тоа што точно се случува. Нека вашето тело, а не вашиот мозок, не ве води низ искуството.

3.Практикувајте MINDFULNESS и надвор од вашата соба

Сè е поврзано, особено кога станува збор за сексуалниот аспект на животот. Внимателноста во спалната соба ќе се одрази на онаа што ја практикувате во други времиња и обратно. Кога живееме за разлика од нашите сетила и чувства, многу е попредизвикувачко да бидеме вистински присутни во спалната соба. Започнете со мали чекори – поминете ги првите неколку минути од денот во тишина или водена медитација, додека правите нешто, концентрирајте се на дишењето и она што го правите само, додека јадете, обрнете целосно внимание на храната, вкусовите, изгледот и текстурите … Со текот на времето ќе станете порамномерен, што, велат експертите, ќе има длабоко влијание врз вашата љубовна уметност.