Без секс со години и среќни??? – Можно е, сведочат овие 3 жени!

21 април, 2020
секс

Денешното општество е програмирано да го направи сексот исклучително важен, но овие три жени велат дека нивното искуство е токму спротивното.

Среќата не бара секогаш див, па дури и активен сексуален живот. Поточно, додека сексот може да биде исклучително важен за некои, има луѓе кои велат дека имаат други приоритети. Тие ја отфрлаат тезата дека причината е ниското либидо или некои нарушувања, но нешто многу поважно – причините што нивните сексуални животи ги исполнуваат повеќе.

Овие три жени го раскажаа своето искуство:

„Не сакам да бидам нечие сексуално освојување“.

Штефани Риверс (49) вели дека се сеќава на својот последен секс од 2014 година и оттогаш не била интимна.

-Бев во врска тогаш и сфатив дека повеќето мажи, без оглед на нивната возраст, се незрели и се фокусирани на сексуални освојувања над скоро сè. Не е до ниско либидо, не е дека не сум роб на моите сексуални пориви како другите луѓе.

За мене е поважно да се фокусирам на духовниот раст и градењето односи со човек кој исто така остварува самоконтрола. Верувам дека ова е најдобриот начин да се утврди дали сме компатибилни, откако сексот не е повеќе новина во врската, да ја одржиме врската во наредните години.

Во март се запознав со Нелсон, љубовта на мојот живот. Тој живее во Јужна Каролина, јас во Тексас. Планиравме да патуваме еден до друг и донесовме одлука да се откажеме од секс сè додека не се ожениме, што планираме да го направиме следната година. Една колешка ме праша дали спиев со него. Кога реков не, таа ме советуваше да го сторам тоа барем еднаш пред свадбата.

Мислам дека ова се предрасуди и се заснова на идејата дека добриот секс е единственото нешто што жените можат да го понудат во една врска. Бидејќи има многу жени кои нудат секс, мажите не мора да чекаат жена со други доблести. Ако повеќе жени го отстранат сексот од равенката или врската и се фокусираа да станат најдобрата личност што би можеле да бидат, ќе има помалку несреќни врски и останување во нешто лошо само за сексот.

Како и да е, среќена сум што можам да кажам дека Нелсон е сè што некогаш сум сакала од маж. Тој е зрел, духовит човек кој ги цени моите доблести освен мојата сексуална привлечност. И верувам дека кога станува збор за секс, тој нема да биде разочаран.

„Јас апстинирам веќе осум години и уживам во секоја минута од тоа“!

Лалита Луск (32) го започнала своето патување кон целибат пред се поради религиозни причини.

-Сепак, со текот на годините добив контрола над моето либидо и сум решена да чекам до брак. Кога бев во 20-тите години, влагав и излегував во лоши врски, а после секоја се чувствував полошо од порано. Едно утро, возејќи се од ноќен клуб, буквално плачев до дома, знаејќи дека личноста што не ја сакав е со мене.

Тогаш решив да бидам во целибат една година, и колку ми одговара, можете да разберете по тоа што таа година, ја продолжив на осум години.

Мислам дека сите имаме желба да бидеме блиски со некого. Исто така, мислам дека сексот е одличен, но успеав да ги контролирам моите нагони да бидам интимен со некого со тоа што не се предадов само на оние нагони.

Поради моите одлуки, сите ми поставуваат прашања, момците ме гледаат како предизвик, и јас сум им благодарена на тоа бидејќи одма знам „тој е тој“ веднаш кога ќе се приближат кон мене.

Интересно е што моето семејство и пријателите никогаш не кажале ништо негативно во врска со тоа и верувам дека ги разбираат моите причини, дека сè ќе ми дојде кога ќе имам убава љубовна врска што сексот ќе ја збогати.

„Јас сум спортист со огромна издржливост на либидото“

Сара Роџерс (35) нема секс од 2012 година. Таа е посветена и обучена спортистка која има помалку од 10 проценти телесно маснотии, поради што не го добива својот месечен период и има ниско ниво на хормони. Постои практична причина за нејзиниот недостаток на либидо – естрагон и естрадиол и се на најниско можно ниво.

-Се фокусирам на трчање, триатлон и издржливост и знам дека ова се навистина себични активности. Јас поминувам часови на обука, а трошам многу пари на трчање патики, трки и патувања. Кога сум сама, ја имам мојата совршена рутина: се будам рано, вежбам, ја јадам мојата совршена храна, се опоравувам – во кревет сум до 21 часот.

Следниот ден повторно исто. Се разбира, одлично е да имате некој да ве охрабри да истражувате нови работи и да излезете од вашата зона на удобност, но односите негативно влијаеле врз мене во минатото.

Јас би сакала да излезам и да имам секс ако дојде вистинската личност. Во сите мои досегашни односи, станав подобра личност затоа што помалку се фокусирав на себеси и повеќе на другата страна. „Мојот идеален однос би бил со некој кој е различен од мене и не е толку посветен на вежбање, но повеќе способен за прилагодување отколку што сум јас“, изјави таа за Reader Digest.