Дали да прекинете или да продолжите со вашата врска? 11 знаци кои ќе ја олеснат вашата одлука!

16 ноември, 2020
срце ломач

Постојат многу причини зошто луѓето можеби не знаат дали треба да останат во врска или е време да прекинат, но со овие совети ќе ви биде полесно да ја откриете вистинската одлука.

Експертите за љубовни врски објасниле кога е време да продолжите понатаму и кога е сепак попаметно да му дадете уште една шанса на вашиот партнер. Имајте на ум дека вашата врска е само ваша, а советите треба да се измерат и да се применат на вашата ситуација.

1.Се чувствувате како да не сте важни

Ако се чувствувате запоставени, неважни и имате впечаток дека вашиот партнер не се грижи за вас прекинете ја врската. Постои голема разлика помеѓу партнери кои се зафатени со бројни обврски и партнери кои не сакаат да одвојат време за вас.Ако вашиот партнер не обрнува внимание на вас и редовно ги занемарува вашите желби и потреби, може да се каже дека тој не ве цени вас или врската. Партнерите кои се преокупирани со други работи или немаат вештини потребни за одржување на врска, не се во можност да ги исполнат нашите емотивни потреби – вели психотерапевтката Париса Ганбари.

Останете во врска ако партнерот покаже напор да посвети поголемо внимание на вашите потреби и желби – советува Ганбари. Осигурете се дека вашиот партнер сака советување или терапија со психотерапевт, чита книги и прирачници за самопомош за да биде подобар во врската или активно ги исполнува вашите потреби.

2.Вие сте згрозени од помислата за брак
Не можете да замислите заедничка иднина со вашиот сегашен партнер. Ние разбираме дека сте меѓу луѓе кои тешко се фокусираат на иднината и претпочитаат да се занимаваат со сегашноста, но ако не можете да го замислите партнерот со вас во следната животна авантура, тоа не е добар знак и треба да се прекине.Останувањето со таков партнер без никаква идеја за идните планови ве ограничува да можете да го пронајдете вистинскиот маж за вас.

3.Сакате секс со други
Вашите фантазии не завршуваат само со секс. Не можете да се присилите партнерот да ви биде привлечен. Нормално е дека понекогаш, дури и во најздравите врски, паровите размислуваат за искуства со други. Но, ако се наоѓате себеси како замислувате среќен живот со некој друг или мислите дека повеќе сакате да имате секс со некој друг, освен со вашиот партнер, треба веднаш да прекинете.


Доколку не сакате да прекинете можеби сте подготвени за промена во вашиот сексуален живот. Во долгите врски, можеби незабележливо сте влегле во рутината. Можеби ви треба само малку зачин и поинаков пристап.

4.Имате впечаток дека партнерот е нападен
Вашиот партнер ве спречува да се дружите со пријателите. Можеби тоа е преголема љубов, или манипулативна тактика која често ја користат нарцисите. Треба да имате слобода да го живеете животот, и секој што ќе ве контролира и наредува треба да го исклучите од вашиот живот.

5.Имате впечаток дека не одите во иста насока
Имате впечаток дека сте вложиле повеќе во врската отколку партнерот. Нормално е впечатоците за врска да варираат, но ако се чувствувате многу загреано за партнерот кој ве доживува како не толку важна личност, врската е осудена на крај уште од почеток. Можеби не сте го запознале вистинскиот маж во вистинско време и тоа е една од најтешките работи што треба да ги научите за врските.

Доколку инсистирате да ја опоравите врската разговарајте со вашиот партнер. Имате чувство дека сте подготвени за сериозна врска, но вашиот партнер не? Кажете му го тоа. Не е во ред да ги проектирате личните очекувања на другите – и тие треба да знаат што се случува и во каква ситуација се наоѓате. Прво зборувајте за сè, а потоа ќе видите како се чувствувате потоа.

6.Досадно ви е

Доста ви е рутина. Кога прв пат се сретнавте со партнерот, одевте на забавни вечери и излегувања, а денес сте претежно пред ТВ.
Тоа сугерира да се предизвикате себе си и да организирате вечерни излети, да изберете ново хоби или да го проширите кругот на пријатели. Сето ова ќе ви овозможи да се зближите со вашиот партнер за некоја нова работа.

7. Лути сте
Кога ќе почувствувате дека ќе започнете да врескате секогаш кога вашиот партнер ќе започне да ви ја кажува истата глупава шега или здодевна приказна, мора да седнете и да разговарате со себе за тоа што мислите за вашата врска. Ако самото присуство на партнер ве иритира дури и во добри денови, имате проблем.

Но исто ожеби доживувате одбрамбен механизам со кој гневот го префрлате на другите. Од некоја причина, не ги искажавте своите фрустрации кога беше потребно и со кого беше потребно, па затоа го искажувавте со вашиот партнер – вели Боцкарова.

8.Ретко сакате секс

Никогаш не сте расположени за секс. Можеби ве одбива самата помисла да имате секс со вашиот партнер? Тогаш ова е навистина голем проблем.

Но можете да се потрудите да успее.
– Определете дали му се обраќате на партнерот кога ви треба нежност и грижа дури и ако не сте расположени за секс – советува Боцкарова, додавајќи дека можеби не е проблем во врската и партнерот, туку во вашиот сексуален нагон доколку сепак уживате во неговите прегратки и интимност.


9. Повеќе сакате да бидете со пријателите отколку со партнерот

Се плашите од планови со партнерот.

– Ако активно избегнувате врска и го користите времето да се дружите со пријателите, тоа може да биде знак дека нешто не е во ред во врската – вели Боцкарова.

Но тоа не е важно можете да го определите вашето време.

Во овој случај, ако сакате да поминувате повеќе време со пријателите, тоа не значи дека го сакате вашиот партнер помалку, вели Боцкарова.


10. Постојано се расправате

– Ако се чувствувате како да шетате по јајца само за да избегнете расправија, се чувствувате изолирано и осамено по расправија или остро се критикувате едни со други, покажувате презир едни кон други, време е повторно да процените дали треба да продолжите. Кога ќе почувствуваме дека е нарушено основното чувство на почит кон, невозможно е целосно закрепнување и обновување на здравиот однос – вели Боцкарова.

Но ако двајцата се чувствувате почитувани дури и кога не се согласувате. Боцкарова предлага да обрнете големо внимание на тоа како се расправате. Дали зборувате смирено? Дали можете да бидете нежни по завршувањето на кавгата?
Исто така, проценете дали надворешен или личен стрес влијае на врската и дали предизвикува проблеми. На пример, стресот на работа, глобалната пандемија, менталното здравје и слично се можни причини за расправии.


11. Се надевате дека вашиот партнер ќе се промени

– Да чекате некој да ги промени внатрешните квалитети, како што е системот на вредности или личноста, бара огромен напор, волја, раст и напорна работа – вели Боцкарова. Треба да се запрашате дали сте подготвени да останете со вашиот партнер ако тој не се промени. Ако не сте, време е да ја прекинете врската.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi