Дали е вистина дека мажите имаат поголем сексуален апетит од жените?

29 мај, 2020
love

Тоа не е само легенда, мажите во главно имаат поголеми желби за водење љубов/секс отколку жените.Одговорот се крие во различната биологија на мажите и жените. Чиста вистина е дека за машките секој момент е добар за остварување на сексуален однос, додека пак за жените не може да се каже истото. Се е поврзано со нивните различни биологии.

Еве зошто мажите имаат поголеми желби за секс-Поради хормоните!

Првото објаснување се однесува во врска со хормоните: сексуалната желба на жените е поврзана со нивниот менструален циклус. Поради таа причина, постојат денови во месецот каде може да се почувствува либидото, и други денови во кои ќе сакате само да потонете во длабок сон. Тоа не им се случува на мажите кои наместо тоа, во главно цело време имаат ја имаат повеќе или помалку истата количина на тестостерон цело време.

За се тоа е виновен мултитаскингот!

Жените често имаат повеќе улоги кои бараат постојано присуство(мајка,партнерка, вработена жена,пријателка,ќерка..) за разлика од мажот. Тоа значи дека жената троши повеќе енергија во текот на дента. На крајот на денот, тој умор влијае и на либидото, што е една од првите работи кои ќе се “повлече” кога ќе превлада уморот.

Жената делува поинаку!

Машката желба е во главно механичка, а женската желба треба да се негува. За да ја негувате, потребни ви се интимност, заведување и соработка меѓу двата партнери. Поради таа причина, типот на односот помеѓу двата љубовници е пресуден за желбата. На пример, ако имаме личност која е заинтересирана само за сексуалниот акт, на жената многу ќе и биде потешко да почувстува задоволство а и воопшто да се впушти во самиот акт.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi