Дали мора да бидете „први“? Кој е идеалниот број на сексуални партнери?

18 октомври, 2020
секс

Во една неодамнешна студија, оние кои не се во романтична врска одговорија на прашањето кој е идеалниот број на сексуални партнери пред нив, со цел една личност да биде привлечна за нив.


Повеќето рекле дека бараат партнер кој бил сексуално искусен, но сепак не премногу. Интересно е што мажите и жените се согласуваат во тоа – никој од нив не сака да започне врска со оние кои немаат сексуално искуство, но исто така и со „сексуално промискуитетни“ луѓе. Колку е поголем бројот, толку лицето е помалку привлечно.

Истражувачите испитале 188 лица, од кои 104 биле жени. Кога барале само авантура, жените не наоѓале интересни мажи кои имале повеќе од шест сексуални партнери, додека мажите изгубиле интерес кога таа бројка надминала единаесетмина.

Двата пола сметаа дека идеалниот број на претходни партнери е број три. Сепак, ова е различно кога станува збор за потенцијално долгорочна врска. Потоа, повеќето од испитаниците одговориле дека идеален партнер за нив би бил оној со број два зад нив, пренесува порталот метро.

Причината е едноставна – луѓето се плашат дека колку е поголем бројот на претходни сексуални партнери, толку е поголема веројатноста да бидат измамени.

„Наспроти вкоренетото верување дека промискуитетот го толерираат мажите, а не жените, и мажите и жените изразија еднаква неподготвеност да се впуштат во врска со некој што има богато сексуално минато“, напишаа авторите.

Единствената разлика е во тоа што мажите се повеќе подготвени да се впуштат во врска со девици или со некој со помалку сексуално искуство. Исто така, треба да се земе предвид дека сите испитаници имале триесет години, па затоа е многу можно ставовите да се разликуваат во другите возрасни групи.

Дополнителни истражувања покажаа дека мажите вклучени во студијата имале просечно 8,4 партнери, а жените околу 5,8 партнери.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum