Денес е светски ден на бакнежот! колку траел НАЈДОЛГИОТ, каде се ЗАБРАНЕТИ и зошто е помоќен од лекот

6 јули, 2020
0987654e3w

При бакнување се ослободуваат хормоните сератонин и допамин, а за време на бакнувањето се активира секој мускул на лицето.

Меѓународниот ден на бакнежот се прославува на секој 6 јули!

Еден пар од Тајланд го држи моменталниот светски рекорд во долго бакнување, а тие се бакувале дури 58 часа, 35 минути и 38 секунди.

Бакнежите за многумина се најубавиот момен од животот, но и поради нивното благотворно дејство, во многу земји тие се забранети на различни начини…

Историја

Првите траги во историјата за бакнување се јавуваат во 15 век п.н.е. Тогаш бакнувањето било поврзано со мирисот. Во доказите од 1500 година п.н.е бакнежот е опишан како душкање, пренесува B92.

Кралот Хенри VI во 1439 го забранил бакнувањето во Ангија, а во Неапол во 16 век се казнувало и со смрт.

Интересни податоци

Луѓето во просек поминуваат окулу 400 саати бакнувајќи се, а минута на еден страствен бакнеж согорува калории колку минута на брзо одење.

Може да станете и зависен од бакнување, бидејќи усните имаат нервни завршетоци кои му исптаќаат сигнал на мозокот секој пат кога ќе дојде до бакнеж. Тогаш се ослободуваат хормоните за среќа сетотонин и допамин, како и при конзумирање на наркотици, само што разликата е во тоа што бакнувањето е здраво.

Истражувањата покажуваат дека скоро секој мускул на лицето се активира додека две личности се бакнуваат, пренесува поратлот “Јас сум жена”.

Во текот на живото, човекот прима окулу 25.000 бакнежи , некои во образ, некои во уста.

Во редукцијата на блката, бакнежот може да биде дури 10 пати поефкасен од морфиумот, бидејќи се смета дека во телото се активира природен “убиец” на болката.

Во Индија сеуште, технички е недозволено мажи со мустаќи да се бакнуваат, би бил присилен на брак.

Устата е сто пати по осетлива од врвовите на прстите, дури гениталиите не се толку осетливи како усните.

Забрани

Највеќе “луди” закони се на сила во Америка. Во Логан Кантри, во Колорадо, забрането е да се бакнува жената додека спие, а во Конектикат, во Мичиген и Бостон мажот не смее да ја бакнува жената во недела, бидејќи денот е резервиран за одмор. Во Ајова, бакнувањето не смее да трае повеќе од 5 минути, а на Роуд Ајленд подолго од 3. Најрекордна строгост има во Мериленд, каде времетраењето на бекнежот е една секунда, пишуваат медиумите.

Во Франција, на пример, и понатаму важи законот од 1910 година, со кој се забранува бакнувањето на пероните на железничките станици. Кој своевремено, бил донесен за да не се доцнат возовите. За прекршување на овој пропис не е предвидена казна, но важи наредба за во истиот момент да ја напуштите станицата.

Казна за бакнување може да се добие и во Италија. Во кампањата важи закон кои им забранува на луѓето бакнување во автомобил. Причина е безбедноста во сообраќајот, а казна за прекршување на овој закон е 500 евра. На славниот британски универзитет Оксфорд, забрането е бакнување во кампусите, па на заљубените им е одредена зона во локалната менза.

Исламските земји не толерираат многу (за нас) ситници. Така во Истанбул во ресторан брачен пар кои биле туристи, им било побарано на мсата да седат еден спроти друг, а не еден до друг.

Законот за разменување нежности пред очите на јавноста, е уште построг во Соединетите Арапски Емирати. Бакнеж пред други, е исклучен и во многу посетуваните летувалишта, дури и меѓу сопружниците. Во 2010 година во Дубаи, британски пар се бакнале во ресторан и добиле казна затвор од еден месец!

Граѓаните на Тајланд не смеат јавно да се држат за рака, но на туристите им се гледа низ прсти.

Бакнување на јавно место е забрането и во Јапонија. Тамошниот законодавец оваа забрана ја аргументира со причина дека бакнежите ги сметаат како сексуален чин, а логично е дека предиграта на јавно место е невозможна.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi