Експертите тврдат дека постојат секс пози кои трошат повеќе калории отколку тренингот!

17 декември, 2020
img-371395


Експертите веќе долго време откриваат дека сексот е одличен начин за согорување калории, а сега тие тврдат дека некои пози се дури и поефикасни од тренингот во теретана


Во најновата англиска студија учествувале 112 парови кои носеле уреди што трошат калории за време на сексот. Исто така, откриено е дека жените и мажите трошат различен број калории.

Се испостави дека позата во која жените трошат најмногу калории е онаа во која мажот лежи на грб, а жената е над него клекната. Мажите, пак, ќе изгубат најмногу калории кога на жената и се рамената на подот додека нејзините нозе се во воздухот, а мажот во полуклекната положба се спушта кон неа.

Добрата вест за жените е клекнатата поза е втора на листата пози во кои жените најчесто достигнуваат оргазам со 72 проценти, веднаш зад традиционалната „кучешка“ позиција во која 79 проценти од испитаниците доживуваат оргазам.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris